www.svethardware.cz
>
>
>
>

Zemřel astronaut NASA Piers Sellers

Zemřel astronaut NASA Piers Sellers
, , aktualita
Národní úřad pro letectví a kosmonautiku má mnoho skvělých kosmonautů. Řady astronautů ale nedávno opustil původem Brit Piers John Sellers, který zemřel ve věku 61 let. Pro NASA byl také významným vědcem.
K oblíbeným
reklama
Spousta lidí si pamatuje jména astronautů, kteří zvládli udělat nějaký významný krok jako první, například přistání na Měsíci. Už menší počet lidí ale zná mnohdy velmi významné kosmonauty, kteří nejsou tak slavní, přesto ale svou prací přispěli velkou měrou k rozvoji vědy. Významným astronautem NASA byl i Piers Sellers, který nedávno zemřel ve věku 61 let.

Piers John Sellers se narodil 11. dubna 1955 ve Velké Británii a vystudoval na University of Edinburgh obor ekologie. Doktorát z biometeorologie získal na univerzitě Leeds University. Následně byl zaměstnán u agentury NASA v Goddardově kosmickém středisku a absolvoval kosmonautický výcvik v Houstonu, a to mezi roky 1996 a 1998. Následně by zařazen do tamní jednotky astronautů NASA.

V NASA měl Piers Sellers pověst i jako vědec, konkrétně se zabýval meteorologií. Vztahy mezi světem a atmosférou zkoumal od roku 1982, později i s pomocí týmu kolem satelitu Terra, který byl na oběžnou dráhu Země vypuštěn 18. prosince 1999.

Do vesmíru se Piers Sellers podíval celkem třikrát, a to ve funkci letového specialisty. Jeho lety byly uskutečněny v říjnu roku 2002, dále v červenci 2006 a naposledy v květnu 2010. Pracoval na Mezinárodní vesmírné stanici a celkový čas, který ve vesmíru strávil, činí 35 dní, 9 hodin a 2 minuty. Astronaut taktéž absolvoval šest výstupů do volného vesmíru, pomáhal také stavět Mezinárodní vesmírnou stanici.

V NASA zůstal i po ukončení své kariéry kosmonauta a od roku 2011 se Piers Sellers účastnil výzkumů NASA ohledně počasí, klimatu a jejich změn. Své úsilí také směřoval k omezení globálního oteplování a záleželo mu na celkové záchraně naší planety. Jeho přičiněním vzniklo přibližně 70 studií, které pomohly vědcům lépe pochopit Zemi, je také držitelem Řádu britského impéria. Svou práci ohledně hledání odpovědí na otázky o klimatických změnách na naší planetě bohužel nedokončil.

Piers John Sellers zemřel 23. prosince 2016 na rakovinu slinivky, která mu byla diagnostikována už letos v lednu.

Zdroj: engadget.com
reklama
Nejnovější články
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0, čili Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096 AMD EPYC "Genoa": až 96 jader Zen 4 na LGA 6096
Mimo jiné i superpočítač El Capitan s plánovaným výkonem 2 ExaFLOPS by měl být založen na procesorech AMD Genoa, které se nyní už rýsují s výbavou až 96 jader Zen 4. Chystá se tak AMD opět plošně zvyšovat počet jader svých CPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek