Zhaoxin připravuje pro rok 2021 7nm procesory x86
16.12.2019, Jan Vítek, aktualita

Odklon Číny od západních technologií je zřejmý už na tom, jak se zařídila společnost Huawei, která dokázala v krátkém čase najít jiné dodavatele komponent pro některé své telefony. Něco podobného se může už brzy týkat i procesorů x86.
Jak dobře víme, jde o spolupráci společnosti VIA a Zhaoxin, přičemž VIA zde hraje důležitou roli jako firma, která je schopna a může produkovat procesory x86, nicméně už velice dlouhou dobu není vidět na trhu. Financial Times přitom přinesly zprávu, že dle nařízení čínské vlády musí být počítače i se softwarem na jejích úřadech do tří let vyměněny za takové, které budou vyrobeny a navrženy v Číně.

Zhaoxin KX-6000
Čína ovšem má zájem využívat počítače založené na architektuře x86, a proto VIA a Zhaoxin vyvíjení příslušné procesory. Nejnovější Zhaoxin s kódovým označením LuJiaZu přitom slibuje 4 nebo 8 jader na 3 GHz plus integrované grafické jádro a jde ještě o 16nm CPU s modelovým označením KX-6000. Odvozeny jsou z něj pak KX-30000 pro servery a síťová zařízení.

Nově pak společnost Zhaoxin odhalila své plány pro výrobu nových procesorů pro PC i servery, jež mají přijít v roce 2021. Půjde již o 7nm čipy KX-7000, pro něž bude použit dnes již běžný proces N7 společnosti TSMC. Slibována je notně vylepšená mikroarchitektura, ostatně dnešní procesory Zhaoxin na tom s ohledema na výkon na takt a spotřebu nejsou nejlépe. Dle již starší roadmap se nové procesory chystají již pro paměti DDR5 a rozhraní PCIe 4.0 a iGPU bude podporovat DirectX 12.
Vedle toho se chystají i procesory KH-40000, a to také na rok 2021, ovšem ty stále využijí 16nm technologii od TSMC. Nabídnou ale také vylepšenou mikroarchitekturu a až 32 jader i podporu zapojení do dvou patic v jednom systému.
Vývoj KX-7000 dle Bits and Chips pokračuje dobře a nyní má probíhat poslední ladění s tím, že se dosahuje taktů nad 3,5 GHz. S vypuštěním procesorů na trh se ale stejně musí počkat na to, až budou někdy v druhé polovině 2020 dostupné paměti DDR5 a vhodný bude také pokles cen zařízení pro PCIe 4.0. Čili rok 2021 vypadá dle těchto informací zcela reálně.
Čína je také na cestě k výrobě vlastních pamětí DRAM a vypadá to, že i k soběstačnosti s ohledem na hlavní hardwarové komponenty, které jsou využívány v dnešních počítačích, po čemž volá již řadu let. Zda a kdy se jí to podaří, to můžeme jen hádat.
Zdroj: Hexus.net