reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zipy najdou uplatnění i mimo PC

13.3.1999, Vít Zatloukal, zpráva
Zipy najdou uplatnění i mimo PC
Konkurence v této oblasti však rychle roste, takže Iomega se poohlíží po dalším využití svých Zip mechanik i mimo PC. Se Zip mechanikami se setkáme ve scannerech, tiskárnách, set-top boxech i nemocnicích.
Zip mechaniky od Iomegy se staly populárním zařízením s velkokapacitními výměnnými disky (prostě velkými disketami) a dnes jsou asi nejrozšířenější, i přesto, že nejsou kompatibilní s klasickými 3,5" 1,44MB disketami. Konkurence v této oblasti však rychle roste, takže Iomega se poohlíží po dalším využití svých Zip mechanik i mimo PC.

Typicky se 100MB Zip disky používají k zálohování dat a přenášení velkých souborů (zejména obrázků a digitálních video záznamů). Iomega nyní nabízí Zip mechaniky, které je možné připojit i k jiným zařízením.

Takovým zařízením je například scanner ImageDeck od firmy Microtek, který má Zip mechaniku zabudovánu přímo ve svých útrobách. To umožňuje nasnímané obrázky uložit na Zip disk a vytvořit tak fotoalbum nebo je později na počítači editovat. Výhodou je, že scanner nemusí být ani připojen k počítači. Tím se ze scanneru stává samostatné zařízení, což umožňuje jeho snadné využití více uživateli. ImageDeck snímá v rozlišení 600dpi s plnou 36-bitovou barevnou hloubkou a obrázky ukládá na Zip disk, ze kterého je možné je zkopírovat na pevný disk počítače nebo přímo upravit.

Dalším velmi rozšířeným druhem zařízení, které využívá Zip mechaniku je tiskárna - Photo Jetprinter 5770 od firmy Lexmark. Její paralelní port je upraven tak, aby k němu bylo možné připojit Zip mechaniku (v budoucích verzích bude Zip mechanika do tiskárny vestavena) a čtečku flash karet. Jetprinter umožňuje vytisknout fotografie přímo z flash paměti nebo Smart Media karty a poté je uložit na Zip disk, na kterém umí vytvořit fotoalbum. Lexmark tak dává možnost pořizovat si digitální fotografie i lidem, kteří třeba vůbec nemají počítač.

Zip mechaniky nacházejí své uplatnění i ve stále populárnějších set-top boxech, konkrétně firma WebSurfer bude ještě letos dodávat set-top boxy s paralelním portem umožňujícím připojit Zip mechaniku, na jejíž disky si uživatel může uložit zajímavé internetové stránky, na které během surfování narazí.

Zajímavé využití nabízí Zip mechaniky ve zdravotnictví pro uložení snímků z chirurgických přístrojů a jejich přenos do počítače k další analýze. Zip disky lze použít i pro záznam hudby v nahrávacích studiích, např. firma Roland použila Zip mechaniky v některých svých modelech samplerů a studiových pracovních stanic.

Vypadá to tedy, že Zip mechaniky hned tak nevymřou.


Zdroj: Iomega
reklama