www.svethardware.cz
>
>
>
>

Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe

Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
, , aktualita
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
K oblíbeným
reklama
I když je přepisovací životnost SSD disků pro mnohé docela strašákem, faktem je, že se k papírovému limitu většina uživatelů ani nepřiblíží a ke skutečnému limitu, který bývá násobně vyšší, už vůbec ne (to ostatně ukázal i náš test disku OCZ Vector 150). Přesto jsou tu flash paměti, které s životností mají nemalý problém kvůli špatnému využití. Konkrétně jde o automobilku Tesla a její MCU (Media Control Unit). Na základní desce multimediálního systému jsou jen malé 8GB eMMC paměti a poněvadž jde o systém na bázi Linuxu (běží na bázi Nvidia Tegra), kde programátoři ponechali spoustu logování, velmi rychle dochází k tomu, že se celá paměť zaplňuje a neustále přepisuje. I když Tesla využívá wear-leveling, tedy postupné využívání jiných buněk, aby docházelo k rovnoměrnému opotřebení, bobtnající firmware vozů značně limituje volné místo a také možnosti wear-levelingu.
 
Tesla logo
 
Výsledkem je, že mnozí majitelé začínají mít problémy s infotainment systémy, které odmítají poslouchat kvůli chybám v ukládání dat na paměti, která už nedokáže spolehlivě rozeznat 0 od 1. Zatímco Tesla tvrdí, že to byl problém MCUv1, která se používala do přelomu let 2017 a 2018, někteří lidé tvrdí, že MCUv2 má podobný problém. Výměna jednotky MCU např. v USA vyjde na $1800 (40.000 Kč), v Kanadě až na 4000 CAD (70.000 Kč), takže nejde o zrovna levnou záležitost, která vzniká tím, že Tesla použila příliš malou paměť a nechala zapnuté logování, u kterého je otázkou, zda je potřeba až v takovém rozsahu.
 
Firmware Tesly totiž v průběhu let bobtnal a při aktualizaci se tak dostává i na notně opotřebované buňky, což pak zvyšuje problémy (zatímco datové chyby v logu nejsou až tak velkým problémem, totéž ve firmwaru multimediálního systému je už vážnější průšvih). Některé společnosti se už věnují opravám těchto systémů a umožňují místo výměny celé jednotky MCU udělat kopii čipu, přenést data na nový a ten zpět připájet na desku. Mnohdy se navíc použije 16GB čip místo malého 8GB čipu, což by mělo zlepšit jeho výdrž. Za takový úkon si některé z firem účtují $400, což je přeci jen snesitelnější částka. Jason Hughes z 057 Technology např. říká, že jen během září takto opravil asi tucet vozů. Tesla prý o problémech ví a byla na ně mnohokrát upozorněna, ale zatím je nijak zvlášť neřešila.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání Google Stadia je tu, máme zde nadšení i zklamání
Očekávaná streamovací herní platforma Google Stadia je konečně zde. Na internetu se už objevují první zkušenosti a jak se dalo čekat, najdeme zde pozitivní překvapení i negativní komentáře na chybějící vlastnosti.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps Asus uvedl PCE-AX3000, PCIe Wi-Fi síťovku s 3000 Mbps
Pokud chcete, aby váš desktop využíval nejrychlejší Wi-Fi 6 (802.11ax), budete muset patrně sáhnout po adekvátní síťové kartě. Takovou představuje společnost Asus. Její model PCE-AX3000 Wi-Fi 6 podporuje s rychlostí až 3 Gbps.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon? Ryzen 9 3950X na levných a drahých deskách: jaký mají vliv na výkon?
Server TechSpot provedl test s procesorem Ryzen 9 3950X, který byl otestován na různých deskách s čipsety X570 a především pak s B450. Ty můžeme brát jako minimum pro takový procesor, ale to ovlivní jeho výkon? 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger V USA se vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger
V New Jersey se u čerpací stanice Wawa vznítila rychlonabíječka Tesla Supercharger. To není úplně běžné, neboť dosud se při nabíjení obvykle vznítily elektromobily, ale ne nabíječky. Naštěstí se nic vážného nestalo.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek Valve chystá nový Half-Life, odhalí jej ve čtvrtek
Mnozí už ani nedoufali, že by společnost Valve vyslyšela prosby a nářky volající po pokračování série Half-Life. Nyní ale mohou zase trnout nad tím, co se z této nadlouho přerušené série stane.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře