www.svethardware.cz
>
>
>
>

Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe

Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
, , aktualita
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
K oblíbeným
reklama
I když je přepisovací životnost SSD disků pro mnohé docela strašákem, faktem je, že se k papírovému limitu většina uživatelů ani nepřiblíží a ke skutečnému limitu, který bývá násobně vyšší, už vůbec ne (to ostatně ukázal i náš test disku OCZ Vector 150). Přesto jsou tu flash paměti, které s životností mají nemalý problém kvůli špatnému využití. Konkrétně jde o automobilku Tesla a její MCU (Media Control Unit). Na základní desce multimediálního systému jsou jen malé 8GB eMMC paměti a poněvadž jde o systém na bázi Linuxu (běží na bázi Nvidia Tegra), kde programátoři ponechali spoustu logování, velmi rychle dochází k tomu, že se celá paměť zaplňuje a neustále přepisuje. I když Tesla využívá wear-leveling, tedy postupné využívání jiných buněk, aby docházelo k rovnoměrnému opotřebení, bobtnající firmware vozů značně limituje volné místo a také možnosti wear-levelingu.
 
Tesla logo
 
Výsledkem je, že mnozí majitelé začínají mít problémy s infotainment systémy, které odmítají poslouchat kvůli chybám v ukládání dat na paměti, která už nedokáže spolehlivě rozeznat 0 od 1. Zatímco Tesla tvrdí, že to byl problém MCUv1, která se používala do přelomu let 2017 a 2018, někteří lidé tvrdí, že MCUv2 má podobný problém. Výměna jednotky MCU např. v USA vyjde na $1800 (40.000 Kč), v Kanadě až na 4000 CAD (70.000 Kč), takže nejde o zrovna levnou záležitost, která vzniká tím, že Tesla použila příliš malou paměť a nechala zapnuté logování, u kterého je otázkou, zda je potřeba až v takovém rozsahu.
 
Firmware Tesly totiž v průběhu let bobtnal a při aktualizaci se tak dostává i na notně opotřebované buňky, což pak zvyšuje problémy (zatímco datové chyby v logu nejsou až tak velkým problémem, totéž ve firmwaru multimediálního systému je už vážnější průšvih). Některé společnosti se už věnují opravám těchto systémů a umožňují místo výměny celé jednotky MCU udělat kopii čipu, přenést data na nový a ten zpět připájet na desku. Mnohdy se navíc použije 16GB čip místo malého 8GB čipu, což by mělo zlepšit jeho výdrž. Za takový úkon si některé z firem účtují $400, což je přeci jen snesitelnější částka. Jason Hughes z 057 Technology např. říká, že jen během září takto opravil asi tucet vozů. Tesla prý o problémech ví a byla na ně mnohokrát upozorněna, ale zatím je nijak zvlášť neřešila.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou Vyšel prohlížeč Brave, za sledování reklamy vám zaplatí kryptoměnou
Zakladatel Mozilly Brendan Eich přichází s dalším svým zajímavým produktem. Představil finální verzi prohlížeče Brave, který cílí nejen na soukromí, ale také na reklamy. Za jejich sledování vám bude platit vlastní kryptoměnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů AMD je skoupé na poskytování vzorků R9 3950X a nových Threadripperů
Ochota firem se dělit o testovací vzorky svého nového hardwaru se případ od případu značně liší. AMD s velkou ochotou poskytovalo celé testovací sestavy v případě prvních dvou generací Ryzenů. Nyní je to už mnohem horší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11 NUC s Ryzeny se konečně ukazují: čtyři jádra a Vega 11
O NUC v podání firmy AMD bychom asi správně neměli mluvit, neboť to je formát vymyšlený Intelem pro jeho vlastní minipočítače. Nicméně označení NUC už se vžilo pro malé desktopy určité velikosti a ty nyní konečně dorazí s Ryzeny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows IBM: naši zaměstnanci s Apple Mac podávají lepší výkony než ti s Windows
Společnost IBM zveřejnila závěry svého interního experimentu, který zkoumal výkon zaměstnanců vybavených počítači Mac s příslušným operačním systémem a klasickými PC se systémem Windows. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2 Rockstar reaguje na stížnosti a slibuje vylepšit výkon a stabilitu RDR2
Rockstar Games tentokrát nepředvedli bezproblémové vypuštění přeportovaného titulu z konzolí na PC. K tomu má nová hra Red Dead Redemption 2 pro osobní počítače daleko. Slíbena byla ale náprava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů