www.svethardware.cz
>
>
>

Známá galaxie má překvapení: nejspíše druhou supermasivní černou díru

Známá galaxie má překvapení: nejspíše druhou supermasivní černou díru
, , aktualita
Radioastronomové spatřili nový nečekaný objekt i středu galaxie Cygnus A, která je jedním z nejsilnějších zdrojů rádiových vln na obloze. Dosavadní vysvětlení je takové, že tato galaxie nemá jednu, ale rovnou dvě supermasivní černé díry.
K oblíbeným
reklama
Že by nějaká galaxie měla dvě supermasivní černé díry, to už nelze považovat za nic výjimečného, ale přeci jen jde o pozoruhodné demonstrace toho, co vše se může stát ve vesmíru. Nedávno jsme se podívali na to, jak se mohou takové černé díry srazit, aby ta výsledná byla obrovskou silou zpětného rázu vymrštěna pryč ze středu galaxie. Možná že něco podobného se chystá také v galaxii Cygnus A.

Cygnus A je eliptická galaxie vzdálená od nás na 800 milionů světelných let a už nějakou dobu se ví, že v jejím středu sídlí černá díra o hmotnosti alespoň miliardy Sluncí. Dosud se ale netušilo, že má vedle sebe nejspíše konkurentku, což odhalilo sledování pomocí Very Large Array (VLA). Na uvedeném obrázku můžete vidět velice zářivý samostatný objekt poblíž centra galaxie, dle jehož polohy to vypadá, že srážka a spojení obou černých děr je nevyhnutelné.

Nicméně tato předpokládaná druhá supermasivní černá díra je stále nějakých 1500 světelných let od středu galaxi Cygnus A a objevena byla v materiálech pořízených v letech 2015 a 2016. Zajímavé je, že na rádiových snímcích z roku 1996 ještě nic takového vidět není a je otázka, proč se na nich tento objekt neukázal. VLA sice v roce 2012 prošel upgradem, který vylepšil jeho pozorovací schopnosti, ale nově nalezený objekt je tak jasný, že by musel být vidět dříve i tak. Nyní je už viditelný i okem Hubbleova teleskopu, který jej sledoval v infračerveném spektru. Zachycen byl jím už dříve, ale mělo se za to, že jde o hvězdokupu. Samotná galaxie Cygnus A přitom byla objevena už v roce 1939 americkým průkopníkem radioastronomie Grotem Reberem.

Pokud se tak na obloze v oblasti galaxie Cygnus A mezi rokem 1996 a současností "rozsvítil" nějaký velký objekt, je třeba se ptát, co to způsobilo. Jde snad o supermasivní díru, která se najednou začala krmit, nebo je to snad exploze supernovy? To jsou zatím jediná dvě možná vysvětlení, ovšem supernova je tím méně pravděpodobným. To proto, že i na supernovu je tento objekt příliš jasný a vidět je už příliš dlouho. Pokud tak má jít o černou díru, znamenalo by to, že Cygnus A jsou ve skutečnosti dvě nedávno se spojivší galaxie (nedávno v astronomickém měřítku) a její dvě hlavní černé díry jsou sobě nejbližší takové objekty, které kdy byly nalezeny.

Zdroj: Astronomy
reklama
Nejnovější články
Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál? Evropská družice si našla Perseverance na povrchu Marsu, kde přesně přistál?
Dobře víme, že rover NASA Perseverance se trefil na předem určené místo přistání v kráteru Jezeru, ovšem kde to přesně je? Na to se můžeme nyní podívat i díky tomu, že si rover i další části sestupového zařízení našla družice TGO. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AOC představilo tři pracovní monitory řady P2 AOC představilo tři pracovní monitory řady P2
AOC uvádí na trh tři nové monitory řady P2. Bude obsahovat dva nové 31,5" modely U32P2 a Q32P2, kde ten první nabídne UHD 4K rozlišení, druhý zas 75Hz frekvenci. Rozlišením 4K bude disponovat i 28%" verze U28P2A.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem TSMC chce ještě letos odstartovat výrobu 3nm procesem
Můžeme už bez obalu konstatovat, že Intel jako někdejší vedoucí firma na poli vývoje výrobních procesů může aktuálně jen smutně koukat na tempo, které nasadila především společnost TSMC. 
Včera, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity Sony plánuje odemknout své PS5 pro snadné rozšíření úložné kapacity
Nové herní konzole od Sony a Microsoftu sice přišly na trh se slušně výkonnými SSD, ovšem pokud jde o jejich kapacitu, není to nijak slavné a těžko lze s ohledem na pořizovací ceny požadovat něco lepšího. Jaké je řešení? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů Čína pod tlakem USA skupuje starší vybavení továren pro výrobu čipů
Americké sankce dokázaly srazit na kolena i velký Huawei, a tak rozhodně mají značný dopad, který pociťují i čínští výrobci čipů jako společnost SMIC. My se nyní dozvídáme, že čínské firmy začaly skupovat starší výbavu pro své továrny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů