www.svethardware.cz
>
>
>

ZX Spectrum Next: zpětně kompatibilní kopie legendy

ZX Spectrum Next: zpětně kompatibilní kopie legendy
, , aktualita
Existuje mnoho lidí, kteří s nostalgií vzpomínají na staré osmibitové počítače či herní konzole, což vytváří nové příležitosti. Díky modernímu hardwaru mohou být staré procesory emulovány, což platí i pro Z80 ve známém gumáku, čili počítači ZX Spectrum.
K oblíbeným
reklama
O příležitosti znovu dostat na trh staré legendy může vyprávět třeba Nintendo, kterému za staronovou konzoli NES trhali ruce. Nicméně Nintendo dodrželo svůj záměr dostat jich na trh jen omezené množství, a to i přesto, že zájem byl tak obrovský, že NES Classic nebyla na západě k dostání za oficiální cenu, ale mnohem dráž. Nyní se spekuluje o tom, že Nintendo chystá nové oživení, a to konzole SNES.

Dnes jde ale o nám dobře známý gumák, čili počítač ZX Spectrum Next, který svým způsobem navazuje na Recreated ZX Spectrum. Jde tak o další pokus o vzkříšení starého osmibitu, což má zajistit jako obvykle crowdfunding. Na Kickstarteru byly vybrány potřebné finance, a to 250.000 liber, za pouhé dva dny, takže co se vybere v dalších 27 dnech kampaně, to už bude navíc.

Za ZX Spectrum Next stojí také Rick Dickinson, čili designer původního ZX Spectra. Ten už získal požehnání od firem Amstrad a Sinclair, a to výměnou za to, že část tržeb bude využit na dobročinné účely (Royal National Institute of the Blind). Nová verze jde přitom dále, než aby jen emulovala starý počítač. Nabídne také rozhraní Wi-Fi a dokonce barevný režim s 256 odstíny, o čemž se starému gumáku ani nesnilo. Na rozdíl od starého RF konektoru tu pak máme jako obrazové výstupy analogový RGB, D-Sub a také HDMI.

Pro emulaci starého procesoru Z80 je využito FPGA, které tak má fungovat přesně jako on, takže nabídne i stejný výkon ekvivalentní se Z80 na 3,5 a 7 MHz. Ovšem operační paměť byla rozšířena na 512 kB (dále upgradovatelná až na 2,5 MB), zatímco originál měl 16 až 128 kB. Nová verze také bude hardwarově i softwarově kompatibilní se starým Spectrem, a to včetně jeho hardwarového příslušenství, takže budeme moci třeba nahrávat hry z kazeťáku. Počítá se ale také s novým příslušenstvím, a to v podobě Raspberry Pi Zero s jeho 1GHz CPU. Tento mikropočítač budeme moci zasunout do speciálního slotu a ten pak bude sloužit jako výkonný koprocesor pro novější software. Všechno se přitom vešlo do těla, které má stejné proporce jako originální počítač, i když jisté menší změny tu jsou.


ZX Spectrum Next má být k dispozici od ledna příštího roku. Více se o tomto zařízení dozvíte na domovských stránkách na Kickstarteru.

Zdroj: Kickstarter

reklama
Nejnovější články
Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2 Bill Gates podpořil Heliogen: solární energie a software pro boj s CO2
Miliardář Bill Gates je znám také jako velký filantrop a podporovatel projektů pro záchranu planety. Jedním z dalších je projekt Heliogen, který má pomoci nahradit fosilní paliva díky solární energii i využití pokročilého softwaru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache Intel Tiger Lake ukazuje výrazně přepracovanou cache
Intel si pro příští rok připravuje procesory Tiger Lake jako nástupce aktuálních Ice Lake a leccos už o nich prozradil benchmark Geekbench. Ten už obsahuje online záznam čtyřjádrového prototypu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce Prototyp Starship explodoval při tlakové zatěžkávací zkoušce
Starship Mk1 včera prodělal tlakovou zatěžkávací zkoušku, kterou ovšem nevydržel a v horní části explodoval. Obešlo se to bez ohně i zranění obsluhy, ostatně neúspěch se dal očekávat. Co bude dál?
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů Intel se omluvil za zpožděné dodávky procesorů
Intel se slovy Michelle Johnston Holthaus omluvil za zpožděné dodávky procesorů x86, čili v podstatě za to, že je nestačí vyrábět v potřebném množství. Potvrzuje tím, že nedostatek jeho procesorů je stále aktuální. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz Philips 439P9H: zahnutý 43" VA monitor se 100Hz
Od společnosti Philips jsme se dočkali dalšího zahnutého monitoru s obrovskou úhlopříčkou. Jde o model 439P9H, který má velký 43,4" VA panel s velmi vysokým kontrastem 3000:1. Potěší i 10bitovými barvami.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře