www.svethardware.cz
>
>
>

3D tiskárna AMF vytiskla svůj první nástroj na ISS

3D tiskárna AMF vytiskla svůj první nástroj na ISS
, , aktualita
Na ISS byla nedávno dopravena 3D tiskárna pro stav beztíže od společnosti Made In Space. Nejedná se však už jen o zkušební provoz, 3D tiskárna AMF na ISS má své využití, netiskne však jen výrobky pro posádku.reklama
Před několika týdny byla na Mezinárodní vesmírnou stanici dopravena 3D tiskárna od americké společnosti Made In Space. Tato 3D tiskárna s názvem Additive Manufacturing Facility (AMF) už na ISS ale už není určena jen pro výzkumné účely, pro ty tam měla společnost už dříve testovací zařízení pro 3D tisk - Zero-G Printer. AMF byla do vesmíru přepravena i za komerčními účely. Nemá totiž sloužit jen k vyrábění nástrojů a součástek, které posádka zrovna potřebuje. 3D tiskárna Additive Manufacturing Facility se má zabývat i výrobou pro zákazníky ze Země. Zájemci, kterých už v současné době není málo, si tak mohou nechat vytisknout nástroj na přání ve vesmíru a nechat si ho zaslat zpět na Zemi.

Nevelké nástroje, které bude Additive Manufacturing Facility ve vesmíru tisknout, si budou moct lidi díky spolupráci Made In Space a Innovation Labs od Lowe's jednoduše koupit. Cílem je rozjet podnik, který bude mít svou dílnu ve vesmíru. Praktická stránka tohoto projektu je pak už další věc.

3D tiskárna AMF nyní na Mezinárodní vesmírné stanici vytiskla svůj první nástroj. Po instalaci provedené astronauty a po krátkém zkušebním provozu vytiskla 3D tiskárna od Made In Space svůj první výrobek. Je jím maticový klíč, jenž je vybaven i očkem na zavěšení, aby astronautům při práci ve stavu beztíže náhodou neodletěl. Klíč má na jedné straně i vyražené logo výrobce nástrojů Kobalt, kterou vlastní Lowe's. AMF je tedy zásluhou tohoto počinu na Mezinárodní vesmírné stanici oficiálně v provozu.

NASA v technologii 3D tisku ve vesmíru vidí svou budoucnost, a to především z finančních důvodů. Ušetří zejména na startech raket s nejrůznějšími součástkami a nástroji, protože nástroje a nutné díly si na ISS astronauti jednoduše a rychle vytisknou sami přímo na místě. Posádka ISS bude tak mnohem samostatnější a méně závislá na dodávkách ze Země, odkud se místo hotových výrobků budou dovážet jen materiály do 3D tiskáren.

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici si budou moct navrhnout a vytisknout výrobky přesně podle svých potřeb, aby byly především uzpůsobené ke stavu beztíže. Toho už bylo využito na prvním výrobku a maticový klíč z toho důvodu obdržel již zmiňované očko pro lepší uchycení. Jediné, co posádku bude při 3D tisku věcí omezovat, budou samotné vnitřní rozměry AMF. Tato 3D tiskárna se svými rozměry 10×14×10 cm není určena pro tisk ničeho velkého, na maticový klíč je to však akorát.

Zdroj: 3ders.org
Nejpopulárnější tiskárny
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře