www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

4 GB znamenají 4 GB, AMD zlevňuje R9 290X

4 GB znamenají 4 GB, AMD zlevňuje R9 290X
, , aktualita
Aktualizováno: Nedávné pozdvižení týkající se využití paměti na kartě NVIDIA GeForce GTX 970 pochopitelně neuniklo ani firmě AMD. Ta se nyní snaží využít situace a se svými partnery snižuje ceny karty R9 290X, zatímco zákazníci vracejí funkční karty GTX 970.reklama
NVIDIA musela před několika dny vysvětlovat, jak je to vlastně s využitím paměti na kartách GeForce GTX 970. Nakonec vyplynulo na povrch, že kvůli konfiguraci jednotlivých částí GPU muselo být posledních 512 MB z celkových 4 GB paměti zařazeno do samostatného poolu, přičemž primárně se využívá 3,5 GB paměti. Ta totiž nabídne plnou datovou propustnost, zatímco poslední část ji má pouze sedminovou. Pokud tedy nějaká hra musí využít i tu, má to negativní dopad na celkový výkon. NVIDIA říká, že to byla v rámci čipu GTX 970 jediná cesta, karta skutečně nese 4 GB paměti a slíbila ovladače, které se postarají o to, aby její poslední půlgigabajt byl využíván jen v nutných případech, kdy 3,5 GB už nestačí.

AMD se pak nerozhodlo taktně mlčet, ale zaútočit se sloganem "4GB znamenají 4 GB", čímž chce dát najevo, že její Radeony R9 využívají celou svou grafickou paměť bez nějakých dopadů na výkon. Firma také zdůraznila, že karty R9 290 a R9 290X využívají širokou 512bitovou sběrnici a nabízí propustnost 320 GB/s, zatímco karty NVIDIA s architekturou Maxwell mají mnohem nižší propustnost a spoléhají se na kompresi textur.

Společnost se ale také rozhodla, že její karty Radeon R9 290X by se měly prodávat za 299 USD, přičemž doposud se prodávaly spíše za 349 USD. Na serveru Newegg.com se již objevily dva kousky s novou cenou, které nabízí Diamond Multimedia a Gigabyte. Zpráva ale mluví o tom, že AMD po svých AIB partnerech chce, aby oni zlevnili své karty, z čehož vyplývá, že firma samotná své produkty nejspíše nezlevnila.

A právě firmy, které prodávají své karty s čipy AMD, nejsou zrovna nadšeny posledním vývojem událostí. Už ve třetím kvartálu minulého roku se zákazníci začli přiklánět na stranu zelených, čímž se narušil dlouhodobý poměr 60% NVIDIA, 40 % AMD. V posledním kvartálu se tento vývoj ve prospěch červených určitě nezvrátil, spíše naopak, alespoň dle posledních finančních výsledků AMD. Výrobci grafických karet se tak připravují na složité období, které by měl ukončit nástup nových Radeonů R9 300 a především R9 380X, jež má jako první využít výkonné paměti HBM. V této době ale AIB partneři prý ve snaze zabránit zahlcení skladů snižují objednávky na nová GPU. Počkejme si ale ještě na první čísla týkající se prodejů grafických karet v posledním kvartálu.

Co se týče karet NVIDIA GeForce GTX 970, pak prodejci udávají, že zákazníci vracejí funkční kusy z důvodu klamání spotřebitele. NVIDIA samotná jim vzkázala, že pokud chtějí, mohou karty samozřejmě vrátit, a tak toho někteří z nich opravdu využívají, jenomže to padá na bedra prodejců a výrobců karet. Samotná NVIDIA nemá žádný plán, jak tuto situaci řešit. Zákazníci totiž mají v řadě zemí právo vrátit vadné zboží a dostat zpět své peníze, pokud není možné produkt opravit, což v tomto případě skutečně možné není.

Prodejci tak musí reagovat, přičemž do toho pravděpodobně budou patřit i žaloby na výrobce karet, kteří zase budou moci žalovat samotnou NVIDII. A pro AMD to znamená vítanou pomoc a zásah deus ex machina.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář