AMBER Lab předvádí svého běžícího bipedního robota

AMBER Lab předvádí svého běžícího bipedního robota
, , aktualita
Společnost AMBER Lab nedávno zveřejnila video, ve kterém můžeme vidět běhat bipedního robota. Výzkumný tým se zaměřuje na studium lidských pohybů a výsledky pak aplikuje na své stroje, které se proto pohybují přirozeněji.reklama
Vyrobit robota, který zvládne svižně a přirozeně běhat, není úplně jednoduché. Existují však společnosti, které se právě snaží vyvinout roboty, kteří se zvládnou pohybovat stejně jako lidé, nikoliv třeba na kolečkách. Šikovné chodící stroje má na svědomí třeba známá společnost Boston Dynamics, kterou chce v současné době Alphabet prodat kvůli vidině nedostatečných zisků v budoucnosti.

Od Boston Dynamics jsme však mohli vidět spíš čtyřnohé běhající roboty. Je pravda, že ti jsou skutečně rychlí, dovedou třeba i skákat. Co se však týče přímo bipedních robotů, není už tak jednoduché přimět je opravdu rychle běhat, jejich humanoidní robot Atlas se o to už také pokoušel.

AMBER Lab - celým názvem Advanced Mechanical Bipedal Experimental Robotics Lab - se na dvounohé roboty přímo zaměřuje. A nedávno zveřejnila společnost video, v němž předvádí jednoho ze svých strojů, jak velmi svižně a šikovně běhá na běžeckém pásu v testovací místnosti. Jeho pohyby skutečně připomínají ty lidské, protože jsou i poměrně plynulé a přirozené. Přesvědčte se sami ve videu níže.


Tento běhající robot se nazývá Durus-2D, a i když to není ten nejrychlejší dvounohý stroj, má ve svých pohybech jistou přirozenost. To je pro společnost AMBER Lab hodně důležité, protože se specializuje i na robotické protézy. Své roboty proto navrhuje tak, aby byli co nejpodobnější fungování lidských svalů a kostí.

Robotické protézy mají určitě svou budoucnost, a proto je fascinující, jak rychle se robotika posouvá kupředu. Taková robotická končetina, která bude fungovat jako ta skutečná, bude užitečná pro lidi, kteří podstoupili například amputaci nebo mají jiné zdravotní omezení. Po výrobcích od AMBER Lab by tak teoreticky měla být i poptávka a společnost by nemusela skončit tak, jako již zmiňované Boston Dynamics.

Zdroj: engadget.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek