www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD a THATIC budou vyrábět x86 SoC pro čínské servery

AMD a THATIC budou vyrábět x86 SoC pro čínské servery
, , aktualita
Společnost AMD ohlásila úspěšně dotaženou dohodu, na jejímž základě bude se svým nově zformovaným podnikem vyrábět x86 SoC určená pro čínský serverový trh. Pro AMD má tato dohoda celkovou hodnotu 293 milionů dolarů.reklama
Pro AMD je naprosto zásadní, aby co nejdříve našlo nové zdroje financí, a tak je nová 293milionová dohoda potřebnou vzpruhou, která přinese tržby a snad i zisk v příštích letech. Už v tomto fiskálním roce by měl nový podnik přinést tržby kolem 52 milionů. Znamená to, že AMD vytvořilo v Číně nový podnik se společnou majetkovou účastí, který dostal označení JV. Zformován byl se společností THATIC (Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co., Ltd). Mohli bychom očekávat, že díky němu se zvednou tržby divize Semi-Custom and Embedded, neboť právě ta má na starosti vývoj speciálních procesorů a jiných čipů. Společnost THATIC ovšem získá od AMD ne hotové produkty, ale pouze potřebné technologie pro jejich vývoj. Lisa Su poté na přímý dotaz odpověděla, že její firma skutečně licencovala x86 technologie společnosti THATIC. To ale také pro AMD znamená, že hodnota tržeb se bude přibližovat i výslednému zisku.

Podnik JV tvoří dvě právnické osoby, přičemž společnost AMD má v jedné většinový podíl a v druhé naopak menšinový, přičemž riziko pro ni je omezeno investicemi, které se ještě na konci března tohoto roku rovnaly nule. AMD také očekává, že z prodeje budoucích produktů JV mu budou vypláceny licenční poplatky.

Pak se ale můžeme ptát, co firmě AMD vůbec umožňuje smlouva s Intelem, neboť se mělo za to, že jen tak nemůže třetí straně licencovat x86 technologie. Lisa Su k tomu poznamenala, že dohoda s THATIC se týká výhradně duševního vlastnictví firmy AMD, takže výsledné produkty by neměly zahrnovat podporu technologií jako MMX, SSE či AVX. Otázka je, co může AMD na svých technologiích postavit, co nebude porušovat patentové dohody s Intelem.

Nicméně můžeme být rádi, že se AMD dostane k novému zdroji financí, neboť by bylo smutné, kdyby tento jediný konkurent x86 procesorů Intel a grafických čipů NVIDIA zkolaboval. Stále také ještě čekáme na zprávy o tom, co konkrétního si chystá Sony. Ta by měla připravovat novou verzi konzole PS4 "Neo" s podstatně výkonnější grafikou, což by AMD přineslo další tržby. Firma již uvedla, že divize semicustom má pro další roky zajištěnou práci, která má v příštích 3 až 4 letech přinést cca 1,5 miliardy tržeb. Můžeme odhadovat, že půjde o PS4 Neo, Nintendo NX a pravděpodobně další generaci Xbox.

Lisa Su také prozradila, že toužebně očekávané procesory Zen není procházejí interní validací a v tomto kvartálu se dostanou jako vzorky k nejdůležitějším zákazníkům. Žádné změny ohledně konečné dostupnosti nebyly uvedeny, takže je stále můžeme očekávat v tomto roce.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře