www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD dokončilo design Zenu a K12

AMD dokončilo design Zenu a K12
, , aktualita
Nejnovější informace z firmy AMD hovoří o dokončení architektur Zen a K12, které se tak nacházejí ve stádiu "tape-out". To potvrdil jeden z inženýrů firmy na svém profilu linkedin a nepřímo se tak vyjádřila i Lisa Su, CEO AMD.reklama
Jedná se tedy o rovnou dvě dokončené generace, a to Zen, na kterou čekáme především a pak jde o serverovou K12 spoléhající i na architekturu ARMv8. Víme o tom díky informacím z profilu linkedin jednoho z vývojářů firmy AMD a Lisa Su se při prezentování finančních výsledků firmy za poslední čtvrtletí také pochlubila, že byly úspěšně dokončeny designy několika čipů chystaných pro FinFET. Jde o tzv. tape-out, čili finální etapu vývoje designu čipů, která znamená i odeslání jejich návrhů k výrobě fotolitografických masek a jak Lisa Su potvrdila, půjde o výrobu ve více továrnách.

Nicméně AMD stále neprozradilo, které čipy byly dokončeny, natož pak pro jaký výrobní proces a u kterého výrobce. Možnosti jsou v tomto ohledu ale v podstatě jen dvě, a to 16nm FF+ u TSMC a 14nm LPP u GlobalFoundries a popřípadě by mohl stejným procesem vypomoci i Samsung, u nějž mají GlobalFoundries svůj 14LPP licencovaný. Lisa Su na dotaz analytika z JPMorgan týkající se výkonu odpověděla, že již dříve byl slíben o 40 procent vyšší výkon na takt (IPC) oproti předchozí generaci (čili by mělo jít o Excavator), což se prý daří a zatím se neobjevily ani jiné problémy, které by mohly způsobit zpoždění.

To nejmenovaný inženýr AMD byl trošku sdílnější a i když tyto informace z jeho profilu již zmizely, známý blogger "Dresdenboy" Waldhauer nabídl příslušný screenshot:

Nejde tedy pouze o K12 a Zen, ale také o další čipy s jádry Piledriver a Excavator, čili pak nepřekvapí, že ty budou vyráběny staršími 32nm a 28nm technologiemi. A ani zde nebyla vyřešena otázka ohledně použitých procesů FinFET. Je ale zajímavé, že se chystají další 32nm čipy, takže bychom se mohli ještě před Zeny dočkat dalšího oživení aktuální generace procesorů FX. Ty by mohly být ale už určeny pro chystaný socket AM4 a paměti DDR4, čili AMD by alespoň nabídlo moderní platformu s novými čipovými sadami, kterou už dlouho potřebuje.

Procesorů Zen bychom se tedy měli dočkat už v příštím roce, a to v rámci nové desktopové řady Summit Ridge pro výkonné počítače (až 8 jader, obdoba Hyperthreadingu a 12 MB cache). Až pak budou následovat serverové verze a jako další generace se připravuje Zen+. Chystaný socket AM4 je přitom určen i pro Zen a dokonce i pro příští generace APU, která budou vybavena jádry Zen a výkonnými GPU. O chystaných čipových sadách nevíme zatím nic.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
GeForce GTX 1080 Ti přijde s 10,8 TFLOPS a 12 GB paměti GeForce GTX 1080 Ti přijde s 10,8 TFLOPS a 12 GB paměti
Už po nástupu pascalové karty TITAN X bylo jasné, že si NVIDIA někdy přichystá také její čistě herní verzi, kterou už můžeme označit za GeForce GTX 1080 Ti. Ta má dle aktuálních informací nastoupit v lednu vybavená GPU GP102.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala,  3 komentáře
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek