www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD: Freesync monitory s UHD a výkonná APU Carrizo

AMD: Freesync monitory s UHD a výkonná APU Carrizo
, , aktualita
Společnost AMD ohlásila navázání bližší spolupráce se Samsungem i s firmou Capcom. Ze strany firmy Samsung je o podporu technologie Freesync, která by měla v nejbližších měsících dorazit jako konkurent NVIDIA G-Sync.reklama
Richard Huddy z AMD se nedávno zmínil, že technologie FreeSync dorazí ještě tento rok, ovšem pokud ano, pak Samsung v tom zřejmě prsty mít nebude. Tato firma si totiž chystá své první monitory s Freesync až na březen 2015 a konkrétně půjde půjde hned o pět modelů.

V březnu či krátce poté by měly nastoupit monitory Samsung UD590 v 23,6" a 28" verzi a pak UE850 v podobě 23,6", 27" a 31,5" modelu. Následně se má technologie Freesync dostat do výbavy všech monitorů Samsung s rozlišením Ultra HD. Díky tomu bude obraz ve hrách i při přehrávání videí netrhaný a synchronizovaný s výstupem grafické karty.

První generace displejů s FreeSync by měla využívat řešení od firem MStar, Novatek a Realtek a podporovat bude rozlišení Full HD (1920 x 1080) a QHD (2560 x 1440) s obnovovací frekvencí až 144 Hz a pak také Ultra HD (3840 x 2160) s frekvencí 60 Hz.

Co se týče společnosti Capcom, pak ta navázala s AMD spolupráci v jiném duchu. Přinese totiž podporu API Mantle ve svém herním enginu Panta-Rhei, díky němuž se tak na kartách Radeon dočkáme vyššího výkonu v porovnání s Direct3D. Tento engine byl původně vyvinut pro konzolové platformy a vedle něj je Mantle podporováno také firmou Crytek v jejím CRYENGINE, pak tu je i DICE a jho FrostBite 3 a nakonec engine Nitrous od Oxide. Z Mantle se tak postupně stává stále více podporovaný standard, který je stále důležitějším faktorem při rozhodování o koupi grafické karty. Nicméně NVIDIA má v rukávu zase jiné trumfy.

Spolupráce tří firem byla oznámena na události Future of Compute, kde byly rovněž představeny čipy (SoC) s kódovým označením Carrizo a Carrizo-L. Jde o výkonná APU a mainstreamová APU, jež by měla nahradit stále ještě aktuální generaci Kaveri. Carrizo mají přinést nová procesorová jádra Excavator a samozřejmě také jádra Radeon s architekturou GCN 1.1, jakou mají karty Volcanic Islands. Carrizo-L se zase spolehnou na procesorová jádra Puma+, čili dle toho půjde o nástupce úsporných APU Beema. Mullins zůstanou stranou, respektive nebudou zatím nahrazeny ničím. Obě řady budou podporovat Microsof DirectX 12, OpenCL 2.0, AMD Mantle a Freesync, ARM TrustZone a zcela nepřekvapivě také OS Windows 10.

Vzhledem k situaci ve světě grafických karet, které se stále musí spolehnout na 28nm výrobní proces, není divu, že i Carrizo budou vyráběny jako 28nm čipy. V tom má AMD prostě smůlu, neboť musí bojovat i s Intelem, který již má k dispozici svůj 14nm výrobní proces, z nějž už těží mobilní procesory Core M (Broadwell-Y).

Nicméně i tak nám AMD slibuje značné navýšení efektivity, čili výkonu na watt, přičemž se mluví až o 40% snížení spotřeby při stejném výkonu, jaký předvádí dnešní Steamroller, přičemž i samotná jádra Excavator mají být zhruba o pětinu menší. Uvidíme tedy v novém roce, v co AMD přetaví tuto výhodu. Dle mobilní roadmap by měla spotřeba čipů zůstat stejná jako u Kaveri a Beema, čili logicky by se měl zvýšit výkon.

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější LCD monitory
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek