www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD nebude vyrábět 20nm technologií, chce FinFET

AMD nebude vyrábět 20nm technologií, chce FinFET
, , aktualita
Společnost AMD měla připraveny designy pro výrobu nových čipů pomocí 20nm technologie, ovšem to nyní evidentně padá, neboť firma ohlásila, že všechny tyto designy budou upraveny pro FinFET. Co to znamená?reklama
Společnost AMD včera oznámila, že vzhledem k nízkým prodejům svých APU byla nucena snížit objem předpokládaných tržeb za druhé čtvrtletí. To ale nebyla jediná novinka, kterou jsme se mohli z dané zprávy dozvědět. Vedle toho bylo zveřejněno i to, že všechny již připravené čipové designy, které byly určeny pro 20nm výrobní technologii, budou nyní pozměněny a upraveny pro výrobní proces FinFET. Mezi to patří například platforma AMD Sky Bridge, čili plánovaná APU, která mají přijít ve verzích s jádry x86 nebo jádry ARM, přičemž tyto čipy mají být určeny pro stejné sockety a navíc budou pinově kompatibilní, čili v deskách zaměnitelné. Vedle toho se předpokládalo, že AMD přijde s tzv. die-shrink svých konzolových čipů (PS4, Xbox One), které tedy už nebudou vyráběny 28nm technologií, ale 20nm. Z toho tedy evidentně také sešlo.

AMD bohužel zatím neoznámilo, jaký konkrétní proces FinFET bude použit. Lze předpokládat, že to bude společností Globalfoundries licencovaný 14nm FinFET (14LPE a 14LPP), ale pak je tu ještě také 16nm FinFET (16FF a 16FF+) firmy TSMC. Již dříve pak AMD uvedlo, že chystané generace APU a procesorů založených na generaci Zen, stejně jako budoucí výkonná GPU (nejspíše jde o Arctic Islands s nejlepším čipem Greenland), budou vyráběny také procesem FinFET, ale ani zde jsme se zatím nedozvěděli, který to bude.

Je také jasné, že firmu AMD bude tato změna něco stát a dle vlastních předpokladů půjde o 33 milionů dolarů, které budou započteny již do vyúčtování týkajícího se druhého kvartálu. S tím AMD přijde 16. července, tedy ve čtvrtek za týden.

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik