www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD oficiálně uvádí APU Kaveri: aktualizováno

AMD oficiálně uvádí APU Kaveri: aktualizováno
, , aktualita
Společnost AMD konečně již oficiálně představila nová APU pro socket FM2+, která přijdou na trh již na začátku příštího týdne. Jedná se o nové čipy Kaveri, které mají dle interních testů překonat i výkon Core i5-4670K generace Haswell.reklama
Naposledy jsme si AMD Kaveri připomněli ve zprávě, která hovořila o jejich distribuci se hrou Battlefield 4 zdarma, což se zatím nepotvrdilo a ani popisky v obchodech o tom nemluví. Hardwarové specifikace ale již dlouho nejsou tajemstvím, takže se ví o výkonu až 856 GFLOPS v případě nejvýkonnějšího Kaveri - A10-7850K se čtyřmi jádry Steamroller (dva moduly) na 3,7 GHz a 720MHz grafickým jádrem s osmi GCN jednotkami (512 Stream procesorů). Výkonu má napomoci také paměťová architektura HUMA (heterogeneous unified memory architecture).

Celkově se pak mluví o HSA - Heterogeneous System Architecture, jež má spojit výkon procesorů a GPU. Právě na to AMD sází při srovnávání s procesory Intel, když říká, že A10-7850K je o 24 až 87% rychlejší než Core i5-4670K. Je jasné, že tento procesor nemůže překonat pouhým výkonem svých procesorových jader, to by se musel stát zázrak. Musí se tedy spoléhat i na výkon grafiky a zde se můžeme ptát, v jakých situacích bude jejích 512 Stream procesorů využitelných.

AMD nám ukazuje nějaké benchmarky, z nichž získal uvedená procenta. Jde o 3DMark, PCMark8 a Basemark CL. Tyto benchmarky testují i výkon grafického jádra z hlediska her, případně jde o GPGPU, takže je celkem jasné, že Kaveri se svým výkonným Radeonem R7 musí integrované grafiky v procesorech Intel převálcovat. Dostupný výkon ale nebude ani zdaleka všude využitelný, a často se tak budeme muset spokojit pouze s výkonem dvou modulů Steamroller a tady už by srovnání s Intelem dopadlo zcela jinak.

Výsledné grafy ale ukazují také srovnání s čipem A10-6800K, čili nejlepším modelem předchozí generace Richland a tady už můžeme srovnávat zcela objektivně. Zajímavý je především rozdíl ve 3DMarku, kde se ukazuje cca 30% nárůst výkonu. Můžeme se tedy těšit na to, že AMD Kaveri přijdou s podstatně větším nárůstem výkonu, než jaký předvedly v minulém roce právě Richland.

Nové Kaveri tedy přijdou na trh v úterý 14. ledna, kdy si budeme moci pořídit nové A10-7850K a A10-7700K. Cena výkonnějšího modelu začíná už cca na 4400 Kč a slabší pak přijde na 3900 Kč. Ve srovnání s cenou A10-6800K (cca 3400 Kč) si tedy něco připlatíme, ale cenový rozdíl by měl odpovídat i rozdílu ve výkonu.

Aktualizováno: Dnes se již konečně potvrdilo, že k procesorům A10-7850K a A10-7700K dostaneme Origin klíče pro hru Battlefield 4, o čemž se spekulovalo již dříve (viz výše). Vedle těchto dvou APU se pak na trhu zezačátku ukáže také A8-7600. Další informace hovoří o schopnosti připojit 4K displej (3840 x 2160) s obnovovací frekvencí 60 Hz a celkem připojit až čtyři monitory.

APU AMD Kaveri jsou tedy dostupné od dnešního dne.

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek