www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD Polaris 10: cca 232 mm čtverečných, co lze očekávat?

AMD Polaris 10: cca 232 mm čtverečných, co lze očekávat?
, , aktualita
Na webu se objevila první fotografie GPU AMD Polaris 10, které má přijít již relativně brzy na trh. Slíbeny jsou karty, které nabídnout velice zajímavý poměr výkonu a ceny, aby si mohlo kvalitněji zahrát více lidí než doposud.reklama
Poté, co AMD oznámilo své finanční výsledky, jsme začali rozlišovat chystané čipy Polaris 10 a Polaris 11 jiným způsobem. Z vyjádření firmy je totiž zřejmé, že Polaris 11 bude určen především na pozici mobilní grafiky a měl by se dostat na karty Radeon R9 M480 jako středně výkonná mobilní karta. Polaris 10 už bude desktopové GPU, na něž se můžeme podívat díky serveru Videocardz, který zveřejnil jednu zajímavou fotomontáž.
Polaris 11 "Baffin"


Dříve se ale podívejme na čip Polaris 11, respektive na to, co bylo možné vytáhnout z nejkvalitní fotografie. No a pak tu máme Polaris 10, jehož fotografii zveřejnilo samotné AMD na následujícím banneru:

Je zřejmé, že AMD na tomto banneru ukazuje GPU, které je nové, neboť rozmístění viditelných prvků neodpovídá ničemu, co bylo uvedeno na trh předtím. Ve VideoCardz vzali tento baner a "našroubovali" jej na existující GPU.
Polaris 10 "Ellesmere"

Použili k tomu GPU Tonga, což je celkem pochopitelné. Tonga je společně s Fiji nejmladší GPU od AMD a jediné, které je založeno na architektuře GCN 1.2. Polaris 10 už ale budou GCN 1.3 (nebo spíše dle nového označení GCN 4.0). Pokud ale odpovídá velikost kovové masky kryjící GPU destičku a vypadá to, že ano, tak můžeme poměrně snadno zjistit, jak by Polaris 10 měl být veliký. Žlutý rámeček na fotografii označuje velikost GPU Tonga, což je jak známo 359 mm čtverečných.

V případě, že provedení pouzdra je stejné, měl by Polaris 10 zabírat plochu 234 mm2, což je pozoruhodný výsledek. Už v únoru se totiž objevily informace o tzv. Projektu F, pod nímž se skrýval vývoj 14nm GPU AMD, které má velikost 232 mm2. Když si to tedy dáme dohromady, vyjde nám, že Projekt F je Polaris 10, ačkoliv jde stále o nepotvrzené informace.

Raja Koduri už dříve také slíbil, že Polaris by měly být asi 2,5x efektivnější než 28nm GPU, ale to nejde prostě vztáhnout na velikost GPU, spíše na poměr výkonu a spotřeby. Při srovnání 14nm a 28nm GPU ale můžeme vycházet z velice jednoduché a často využívané premisy, že 14nm čip bude mít při stejné spotřebě dvojnásobek tranzistorů, takže Polaris 10 by měl v tomto odpovídat asi 464mm2 28nm GPU. To je asi o 30 mm2 více než má Grenada Pro a XT na kartách Radeon R9 390 a 390X. Navíc je třeba počítat s tím, že byla vylepšena také architektura, která podobně jako u konkurenčních čipů Pascal slibuje vyšší efektivitu. Vypadá to tedy zajímavě.

Zdroj: VideoCardz
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek