www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD představuje nové FX "Vishera" a zlevňuje hi-end

AMD představuje nové FX "Vishera" a zlevňuje hi-end
, , aktualita
Přesně dle očekávání si AMD na letošní den připravilo představení nových procesorů Vishera, mezi něž patří i dva úsporné modely. Vedle toho se očekávalo i snížení cen dvou nejvýkonnějších modelů, ale pak tu je i jedno překvapení.reklama
Málokdo by asi předpokládal, že se AMD ještě rozhodne oživit starou řadu procesorů FX "Vishera", které jsou na trhu již dlouho a také ještě dlouho zůstanou. AMD totiž pro ně nemá a ani nechystá nástupce a nyní pouze uvádí na trh tři nové modely, jež bez problémů zapadnou přímo do řady již existujících procesorů. Konkrétně se jedná o novou trojku na žebříčku výkonu, model FX-8370 a pak tu jsou úsporné procesory FX-8370E a FX-8320E. Ty jsou první a taky jediné Vishery, které označení E nesou.

Kdysi byl nejlepším procesorem AMD Vishera model FX-8350, který pak zastínily novější FX-9590 a FX-9370, ovšem za cenu velmi vysoké spotřeby a TDP 220 W. Dnes byl FX-8350 překonán novějším FX-8370, jehož jedinou předností ale je, že má o 100 MHz vyšší turbo frekvenci a z toho si asi nikdo úžasem nesedne.

Zajímavějšími kousky jsou dva osmijádrové modely FX-8370E a FX-8320E, které mají maximální frekvence poměrně vysoké, ale sníženou základní frekvenci, takže se budou spoléhat především právě na turbo. Oba pak mají TDP 95 W, takže zajímavějším modelem je ten výkonnější, a sice FX-8370 s taktem 3,3 až 4,3 GHz.

Společně s představením nových modelů se AMD rozhodlo snížit ceny procesorů FX-9590 a FX-9370. První z nich nově stojí 230 USD, přičemž dosavadní cena byla 300 USD a druhý klesl na 211 USD z předchozích 220 USD. Za pozornost tak stojí především nová cena procesoru FX-9590, přičemž dle předchozích zpráv o nových AMD FX měla cena nových procesorů klesnout ještě níže. Jak je ale vidět ze zveřejněné tabulky, není ani kam klesat, aniž by se snížily i ceny ostatních modelů.

Dočkali jsme se tedy hned třech nových CPU Vishera, poklesu cen hi-endu, ale zatím se nepotvrdila zpráva o snížení cen APU. Ale to ještě může nastat. A jaké je to překvapení? Tím je snížení ceny grafické karty AMD Radeon R9 295X2, která byla uvedena na trh na jaře s cenou 1499 USD. AMD tímto možná reaguje na 37% snížení ceny rovněž dvoučipové karty NVIDIA GeForce GTX TITAN Z, což ale platí pouze pro OEM zákazníky. Snížená cena Radeonu oproti tomu platí pro každého.

Cena karty se snížila o plnou třetinu, tedy na 999 USD, takže odpovídá ceně nejvýkonnější jednočipové GeForce. Lákadlem je také stávající program Radeon Rewards, v jehož rámci dostaneme zdarma více jak tucet PC her, a to dle vlastního výběru. Ty pak budeme moci provozovat na celkem 5760 stream procesorech ve dvou GPU, která mají k dispozici celkem 8 GB paměti GDDR5.

Zdroj: TZ AMD
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře