www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD představuje Opterony A1100 založené na architektuře ARM

AMD představuje Opterony A1100 založené na architektuře ARM
, , aktualita
Společnost AMD dnes oficiálně představila své procesory Opteron A1100, které nejsou založeny jako obvykle na architektuře x86, ale na dnes již konkurenční ARM. Dříve jsme tyto procesory znali pod označením Seatlle.reklama
O procesorech Opteron A1100 "Seattle" jsme si mohli přečíst již v roce 2014, ovšem trvalo to až do těchto dnů, než byly připraveny. AMD si tedy pro ně nezvolilo klasickou CISC architekturu x86, ale RISC architekturu ARM. K tomu mu pomohla samotná společnost ARM, ale také Imagination Technologies, čili tato dvojice byla hlavním "dodavatelem know-how". ARM také již připravilo procesorová jádra, která už mohou být využita pro výrobu procesorů určených pro low-endové servery. Právě pro ně budou tedy určeny nové Opterony A1100, jež AMD vidí jako schůdnou a ekonomicky výhodnou alternativou pro klasické procesory.

AMD Opteron A1100 dokáží využít až osm 64bitových jader Cortex-A57, jež dnes už běžně najdeme ve výkonnějších telefonech i tabletech. ARM má tedy již k dispozici i rychlejší jádra Cortex-A72, ovšem AMD se zatím v případě první generace využít prověřenou architekturu.

Firma si zatím přípravila tři modely, a to A1170, A1150 a A1120, jež mají společné to, že obsahují celkem 8 MB L3 cache, dále mají 1 MB L2 cache na každou dvojici jader, určeny jsou pro DDR3-1600 MHz nebo DDR4-1866 MHz s podporou ECC a mohou pracovat při teplotě až 80 °C. Liší se v celkové spotřebě, která však nepřekročí 32 W, mají trošku rozdílné takty v rozmezí 1,7 až 2 GHz a model A1120 má na rozdíl od ostatních pouze 4 jádra. Každý procesor má dvoukanálový řadič, přičemž na každý kanál můžeme připojit maximálně 64 GB a pak je také vybaven integrovanými rozhraními PCI Express 3.0 s osmi linkami, 14 porty SATA 6 Gbps a dvěma 10Gb/s Ethernety, čili jde v podstatě o SoC.

AMD chce získat pro své nové Opterony zákazníky z mnoha oblastí, ale především je chce udat jako základ síťových řešení, úložných systémů a webových front-end serverů, což je ostatně typické teritorium pro systémy založené na ARM. Opterony ale budou mít svou konkurenci, kterou vyrábí třeba Applied Micro v podobě produktů X-Gene nebo Cavium se svými ThunderX. AMD také nejdříve bude muset najít hardwarové partnery, kteří budou produkovat hotové produkty, čili servery založené na Opteronech A1100. Firma už některé našla, a to například britský SoftIron, který připravuje 1U server Ovedrive 3000. Mark Lewis, CEO firmy SoftIron, věří, že nástup těchto procesorů je dobrá zpráva už jenom kvůli tomu, že jde o další konkurenci pro zaběhlé produkty. Těší se pak především na druhou generaci těchto Opteronů, které se mají teprve "rozjet". AMD si pro ně prý chystá vlastníma rukama upravená jádra ARM a také podstatně vylepšenou nabídku I/O možností. To nakonec uvidíme v roce 2017.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek