www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

AMD Radeon R9 285: nová karta i nový Never Settle

AMD Radeon R9 285: nová karta i nový Never Settle
, , aktualita
Společnost AMD po delší době chystá novou desktopovou kartu patřící do té nejvyšší řady. Jedná se o očekávaný Radeon R9 285 s čipem Tonga, o němž jsou již známy podrobnosti. Navíc se objeví i nová nabídka programu Never Settle.reklama
O grafické kartě AMD Radeon R9 285 se toho namluvilo již mnoho, ale jak se blíží její vypuštění na trh, objevují se přesnější a podrobnější informace včetně předběžných testů. Jedná se o kartu, která má konkurovat modelu NVIDIA GeForce GTX 760, přičemž ten je u nás dostupný od nějakých 5700 - 5800 Kč s DPH. Očekávat tedy můžeme podobnou cenovou relaci.

Co se týče specifikací čipu Radeon R9 285, ten bude založen na 28nm jádru Tonga a skládat se bude ze 1792 Stream procesorů generace Graphics Core Next 1.1, dále bude mít 112 TMU a 32 ROP jednotek. Paměti GDDR5 budou připojeny přes 256bitové rozhraní a výrobci grafických karet budou mít na výběr mezi 2 GB a 4 GB. Dle uniklého slidu z prezentace je již ve výrobě řada různých modelů od tradičních partnerů firmy: Sapphire, Gigabyte, MSI, Club3D, Asus a dalších. Ty mají být na trhu k dispozici již v době oficiálního vypuštění karty, čili druhého září.

Nedlouho po zveřejnění těchto informací, které ještě neudávaly takty, se objevily podrobnější specifiklace, kde najdeme i to, že maximální turbo frekvence čipu bude 918 MHz a paměti budou pracovat na 5,5 GHz. Můžeme také očekávat, že s modely různými designy a chladiči často nabídnou i vyšší takty než udávají základní specifikace. Ovšem dle AMD už základní verze má být o 15 % výkonnější než zmíněná NVIDIA GeForce GTX 760.

Výkon nového Radeonu tedy už byl nastíněn, ale objevila se i konkrétní čísla. Na systému složeném z procesoru Core i7-4960X a 16 GB paměti DDR3-1866 karta doáshla skóre P7066 a X3513 v testu 3DMark FireStrike. Pro porovnání, GeForce GTX 760 s ovladači 337.88 WHQL dosáhla P5650 a X2774 na té samé testovací sestavě, přičemž cena Radeonu bude o 10 dolarů vyšší. U nás tedy můžeme očekávat ceny kolem 6000 Kč.

Never Settle: Space Edition je název pokračování známé akce, v jejímž rámci AMD rozdává ke svým grafickým kartám plné hry zdarma. Jak její název říká, tentokrát půjde především o hry s vesmírnou tematikou, které přibydou k již nabízeným 27 titulům. Mezi novinky patří Star Citizen, Alien: Isolation, Space Run a Habitat. Pokud tedy máte ještě nepoužité kupony, nebo si svou kartu teprve koupíte, budte si moci vybírat i z těchto titulů. Více se zřejmě dozvíme poté, co AMD oficiálně tuto akci představí.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře