www.svethardware.cz
>
>
>
>

AMD vypouští první procesor FX s chladičem Wraith i nové APU s Carrizo

AMD vypouští první procesor FX s chladičem Wraith i nové APU s Carrizo
, , aktualita
Společnost AMD může do příchodu nové generace procesorů Zen už jen udržovat aktuální procesorové generace, tedy především FX. Alespoň ale nabídne nové verze s chladičem Wraith a přichází s také s novými APU.reklama
Procesory AMD řady FX byly naposledy obohaceny v září roku 2014, kdy přišly na trh modely Piledriver FX-8310 a FX8370 společně s nízkospotřebovými modely FX-8320E a FX-8370E. Tyto 32nm modely už ale předtím dosáhly svého stropu, který tvoří model FX-9590 s nevídaným TDP a taktem až 5 GHz. AMD tak nemá procesorovou generaci Piledriver už kam posunout, a tak ji může pouze udržovat při životě.

Nyní tak představuje revidovaný model BOXovaného procesoru FX-8370, který představuje rozumný hi-end Piledriverů, tedy nepočítaje dva modely s TDP 220 W. Nová verze bude vybavena dříve ohlášeným chladičem Wraith, jenž slibuje vysoký chladicí výkon i nízkou hlučnost, přičemž cena zůstane stejná, přičemž cena původních verzí má být nižší. Jde zatím o první procesor FX s chladičem Wraith, ovšem další modely jej mají dostat v blízké budoucnosti.

Chladič Wraith je oproti původním modelům větší, což znamená konkrétně o čvrtinu větší aktivní plochu a o třetinu vyšší průtok vzduchu ventilátoru (56 CFM). Hlučnost v zátěži má klesnout z vysokých 51 dB na 39 dB, což stále není nejtišší, ale jde o výrazný pokrok. Chladič také využívá tlustou měděnou základnu, má tlustší heatpipe než dříve a dokonce má i podsvícený ventilátor. Chladič si také zachoval svůj jednoduchý montážní systém využívající sponu s páčkou.

Vedle nové verze FX-8370 vstoupí na trh také tři kompletně nová APU, a to A10-7860K "Godavari", A6-7470K "Godavari" a Athlon X4 845 "Carrizo". Jejich úkolem je vycpat hluchá místa především v mainstreamové nabídce a nejzajímavější z nich je právě X4 845, neboť nabídnce procesorová jádra Carrizo, která byla dostud k dispozici jen v mobilní podobě. Vedle toho budou čtyři další APU k dispozici v nové verzi s chladičem Wraith, a to Athlon X4 870K a 860K a pak A8-7670K a 7650K.

Své novinky si chystají či už přichystali výrobci základních desek. Ty byly vyrobeny z účelem přinést moderní rozhraní USB 3.1 a M.2 pro rychlá SSD, neboť desky s paticí AMD AM3+ už jsou vesměs zastaralé. Očekávat můžeme 16 desek různých značek, z nichž pět ponese díky přídavným kontrolerům USB 3.1 i slot M.2. V případě ostatních tu bude to, nebo ono.

Příchod procesorů AMD Zen v desktopových verzích bez grafického čipu byl již potvrzen a slíben na konec tohoto roku. Není divu, že nejdříve budou nahrazeny dnešní procesory FX, neboť ty se nepotkaly s vývojem už řadu let. Až někdy v příštím roce mají přijít na trh i nová APU s architekturou Zen.

A zde jsou doporučené ceny nových verzí či procesorů v dolarech:
  • AMD FX 8370 Wraith - $199,99
  • AMD FX 8370 - $189,99
  • AMD A10-7860K - $117,99
  • AMD A8-7670K - $105,99
  • AMD A8-7650K - $95,99
  • AMD Athlon X4 870K - $89,99
  • AMD Athlon X4 860K - $79,99
  • AMD Athlon X4 845 - $69,99

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Dnes,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře