www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Apacer vypustil do světa rychlé M.2 SSD

Apacer vypustil do světa rychlé M.2 SSD
, , aktualita
V dnešní době je k dispozici už celá řada základních desek, které nabízí slot M.2 pro rychlá SSD, ovšem právě těch se zatím na trh moc nedostalo. Modely od firmy Apacer tak budou pro PC jedny z prvních.reklama
Těmi rychlými SSD pro slot M.2 mám na mysli samozřejmě ty modely, které nabídnou vyšší rychlosti než SSD pro rozhraní SATA 6 Gbps, což je nějakých reálných 550 MB/s. Rozhraní M.2 má přitom teoretické maximum 1 GB/s, a to v základní podobě s dvěma linkami PCI Express 2.0. Využít však může i linky PCI Express 3.0, a to až čtyři, takže v takovém případě je maximum něco pod 4 GB/s. Takový slot nabízí ASRock na své desce X99X Killer pro Haswell-E a je to sice pěkné, ovšem možnost reálného využití zatím neexistuje. Pokud je mi známo, zatím nejrychlejším dostupným SSD s rozhraním M.2 je Samsung XP941, jehož maximální výkon se pohybuje někde kolem 950 MB/s, ale co nové Apacery?

Apacer uvedl, že jako rychlá odpověď na rostoucí poptávku po výkonných M.2 SSD přichází na trh dva nové produkty. Jednak je to mPDM+ a pak M.2 PCIe SSD. První z nich je SSD s rozhraním mini PCIe a podobnými rozměry, jaké mají mSATA SSD (konkrétně 51 x 30 mm). Na fotografii je pak M.2 PCIe SSD typu 2242, čili s rozměry 22 x 42 mm, které je vybaveno standardním rozhraním podporujícím jak PCI Express, tak SATA. Obě novinky podporují AHCI (Advanced Host Controller Interface).

Co se týče výkonu, pak Apacer mPDM+ SSD využívá jen jednu linku rozhraní PCI Express 2.0 a jeho maximem je 385MB/s sekvenční čtení. Zajímavějším modelem je tak SSD pro M.2, které již využívá dvě linky a dosahuje propustnosti 780 MB/s. Otázkou pak je, jak je na tom v jiných ohledech, ale to se zatím nedozvíme.

Dle zprávy firmy Apacer však Apple a Microsoft v současné době tlačí na to, aby se na trhu začaly více prosazovat rychlá SSD pro rozhraní M.2, které mají začít vytlačovat SATA SSD především na trhu s notebooky. Nicméně vysoký výkon znamená také vysoké ceny, však zmíněný Samsung XP941 je u nás dostupný jen sporadicky a za ceny kolem 8.000 Kč a 13.000 Kč za 256GB a 512GB verzi. Tyto ceny jsou pořád nižší v porovnání s rychlými SSD v podobě karet pro klasické sloty PCI Express, ovšem v porovnání s takovým Samsung 840 Pro je 256GB XP941 přibližně dvakrát dražší.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů