www.svethardware.cz
>
>
>

Apple lobuje za znemožnění práva opravovat si hardware

Apple lobuje za znemožnění práva opravovat si hardware
, , aktualita
Právo opravovat si sám hardware je velké téma především v Americe, kde se týká vedle IT třeba také traktorů. Nyní ale budeme mluvit o společnosti Apple, která má lobovat právě za to, aby si lidé nemohli svůj hardware opravit sami.
reklama
V USA v posledních letech nabývá na síle hnutí, které chce zajistit občanům garanci práv na to, aby si mohli sami opravovat elektroniku a výrobci jim v tom nemohli bránit. Tito výrobci pak nepřekvapivě zase u zákonodárců lobují za to, aby to zákazníci zaručeno neměli. Vzpomenout můžeme také na případ John Deere, který argumentuje, že pokud by dal uživatelům do rukou možnost zasahovat do firmwaru svých strojů, sám by tak v podstatě vyzrazoval svá obchodní tajemství.

Firmy jako Apple svůj postoj z pochopitelných důvodů raději tak veřejně nevyzrazují, ale veřejné záznamy státu New York ukazují, že právě Apple se velice snaží o to, aby žádný zákon zajišťující právo na opravu neprošel. Jedná se právě o Fair Repair Act, který by výrobcům nařídil, aby nabídli do běžného prodeje diagnostické nástroje a informace potřebné k tomu, aby si každý mohl své zařízení opravit sám s využitím dostupných náhradních dílů. Odpůrci tohoto návrhu namítají, že třeba v případě motorů by bylo neodborné zasahování do řídicích jednotek nezodpovědné a mohlo by způsobit řadu tragédií. Nicméně nyní jde především o elektroniku, které může leda tak explodovat baterie, čehož nelze dosáhnout tak snadno.

Zmíněný zákon se týká právě New Yorku a pak existují podobné snahy i ve státě Nebraska. Tam měl Apple argumentovat tím že by se z ní stala Mekka pro hackery, jako by snad mělo oficiální právo opravit si iPhone způsobit jejich příliv. A když mluvíme o iPhonech, tak si můžeme ukázat tento screenshot. Ten se začal objevovat po aktualizaci, která objevila, že telefon byl předtím opraven neautorizovaným servisem, nebo prostě doma na koleně.

Máme tu tak souboj mezi New Yorkou organizací Digital Right to Repair Coalition, která ve snaze podpořit nový zákon utratila přes 5000 dolarů, ale celkem 367 tisíc dolarů bylo utraceno v rámci lobingu společnostmi bojujícími proti zákonu, a to jen mezi lednem a dubnem.

Je naprosto zřejmé, že společnosti skrývající se za snahu zajistit zákazníkům ten nejlepší servis se děsí především toho, že by si někdo mohl sám a doma opravit svůj telefon, tablet, počítač či jiné zařízení a neběžel ihned do obchodu pro nový, nebo neutrácel za autorizovaný servis.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Vulkan a OpenCL se spojí do jednoho API Vulkan a OpenCL se spojí do jednoho API
Vývojářská skupina Khronos Group se v tiskové zprávě poněkud okrajově zmínila o tom, že se chystá přinést jednotné API, které bude zahrnovat známý Vulkan a také OpenCL. To bylo nakonec ještě potvrzeno v dalším vyjádření.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
AMD dokončí vývoj designu 7nm Zen 2 a Navi ještě v tomto roce AMD dokončí vývoj designu 7nm Zen 2 a Navi ještě v tomto roce
Lisa Su potvrdila, že AMD chystá tzv. tape-out, čili dokončení vývoje designu 7nm čipů Zen 2 a Navi ještě v tomto roce, což tak dává tušit, že první produkty by se opravdu mohly objevit na trhu už v tom příštím.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Země kdysi mohla být horkým oblakem ve tvaru americké koblihy Země kdysi mohla být horkým oblakem ve tvaru americké koblihy
Astronomové právě přišli s novým návrhem vesmírného objektu, který dostal označení 'Synestia' a má mít tvar americké koblihy, čili ve tvaru písmene O. Přesně takový tvar měla možná v minulosti i Země, i když jen nakrátko.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Dubaj brzy nasadí prvního robotického policistu Dubaj brzy nasadí prvního robotického policistu
Na výletu do Dubaje budete moci již brzy narazit na prvního robotického policistu, který už zítra nastoupí do služby. Jde o pouze první krok, neboť jak uvedlo vedení policejních sil, do roku 2030 by je mohli tvořit roboti z až jedné čtvrtiny.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Mercedes bude po vzoru Tesly vyrábět baterie pro domácnosti Mercedes bude po vzoru Tesly vyrábět baterie pro domácnosti
Mercedes-Benz pochopitelně nechybí mezi výrobci aut, kteří se zaměřili na elektrovozy a odtud už to není daleko k výrobě velkých baterií pro použití v domácnostech. Tato firma se tak zařadí po bok Tesly a jejích systémů Powerwall či dalších.
Včera,  aktualita, Jan Vítek