www.svethardware.cz
>
>
>

Apple lobuje za znemožnění práva opravovat si hardware

Apple lobuje za znemožnění práva opravovat si hardware
, , aktualita
Právo opravovat si sám hardware je velké téma především v Americe, kde se týká vedle IT třeba také traktorů. Nyní ale budeme mluvit o společnosti Apple, která má lobovat právě za to, aby si lidé nemohli svůj hardware opravit sami.reklama
V USA v posledních letech nabývá na síle hnutí, které chce zajistit občanům garanci práv na to, aby si mohli sami opravovat elektroniku a výrobci jim v tom nemohli bránit. Tito výrobci pak nepřekvapivě zase u zákonodárců lobují za to, aby to zákazníci zaručeno neměli. Vzpomenout můžeme také na případ John Deere, který argumentuje, že pokud by dal uživatelům do rukou možnost zasahovat do firmwaru svých strojů, sám by tak v podstatě vyzrazoval svá obchodní tajemství.

Firmy jako Apple svůj postoj z pochopitelných důvodů raději tak veřejně nevyzrazují, ale veřejné záznamy státu New York ukazují, že právě Apple se velice snaží o to, aby žádný zákon zajišťující právo na opravu neprošel. Jedná se právě o Fair Repair Act, který by výrobcům nařídil, aby nabídli do běžného prodeje diagnostické nástroje a informace potřebné k tomu, aby si každý mohl své zařízení opravit sám s využitím dostupných náhradních dílů. Odpůrci tohoto návrhu namítají, že třeba v případě motorů by bylo neodborné zasahování do řídicích jednotek nezodpovědné a mohlo by způsobit řadu tragédií. Nicméně nyní jde především o elektroniku, které může leda tak explodovat baterie, čehož nelze dosáhnout tak snadno.

Zmíněný zákon se týká právě New Yorku a pak existují podobné snahy i ve státě Nebraska. Tam měl Apple argumentovat tím že by se z ní stala Mekka pro hackery, jako by snad mělo oficiální právo opravit si iPhone způsobit jejich příliv. A když mluvíme o iPhonech, tak si můžeme ukázat tento screenshot. Ten se začal objevovat po aktualizaci, která objevila, že telefon byl předtím opraven neautorizovaným servisem, nebo prostě doma na koleně.

Máme tu tak souboj mezi New Yorkou organizací Digital Right to Repair Coalition, která ve snaze podpořit nový zákon utratila přes 5000 dolarů, ale celkem 367 tisíc dolarů bylo utraceno v rámci lobingu společnostmi bojujícími proti zákonu, a to jen mezi lednem a dubnem.

Je naprosto zřejmé, že společnosti skrývající se za snahu zajistit zákazníkům ten nejlepší servis se děsí především toho, že by si někdo mohl sám a doma opravit svůj telefon, tablet, počítač či jiné zařízení a neběžel ihned do obchodu pro nový, nebo neutrácel za autorizovaný servis.

Zdroj: Extremetech
reklama
Nejnovější články
Týdenní šance (29.5. - 4.6.) Týdenní šance (29.5. - 4.6.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance. Odpovězte do 4.6. správně na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o počítačovou skříň Cooler Master Silencio 452.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Týdenní šance (22.5. - 28.5.) Týdenní šance (22.5. - 28.5.)
Získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková byla od 22.5. do 28.5. naše soutěž Týdenní šance, v které jste mohli vyhrát počítačovou skříň SilentiumPC Brutus M25 Pure Black. Doplněno o vyhodnocení.
Dnes,  soutěž, Karel Polívka
Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy Toshiba uvedla nová SSD XG5 se 64vrstvými 3D čipy
Společnost Toshiba dnes uvedla nové SSD disky XG5. Ty obsahují 64vrstvové 3D paměťové čipy TLC, díky čemuž se vyrábí i v kapacitách 1 TB. Slibují také velmi vysoké přenosové rychlosti přes 2 GB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows Chyba v souborovém systému NTFS shodí starší Windows
Po mnoha letech existence souborového systému NTFS se přišlo na to, že obsahuje chybu, která dokáže dosti jednoduše shodit celý operační systém. Stačí jen přistoupit na speciální skrytý adresář.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Cryorig Taku: znovuobjevený desktop Cryorig Taku: znovuobjevený desktop
Cryorig loni na Computexu představil nové designy skříní, z nichž si zvláštní zájem návštěvníků vysloužila Taku. Tu můžeme označit za znovuobjevený klasický desktop, který neslouží jen pro uložení komponent, ale také jako stolek pod monitorem.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek