www.svethardware.cz
>
>
>
>

ARM Artemis: první 10nm testovací čip vyrobený v TSMC

ARM Artemis: první 10nm testovací čip vyrobený v TSMC
, , aktualita
Společnosti ARM a TSMC už před lety začaly spolupracovat na poli výzkumu a vývoje nových technologií, do čehož patří také testování nových výrobních procesů. Nyní se jim podařilo ověřit použitelnost 10nm procesu FinFET.reklama
Společnost TSMC už dříve mluvila o 10nm procesu FinFET jako o téměř hotové věci a již slíbila nástup 7nm procesu na první polovinu roku 2018. K tomuto datu bychom se měli upínat i my, protože již bylo oznámeno, že 10nm proces bude v TSMC využit pro výrobu mobilních čipů a ne výkonných procesorů či grafických čipů. Právě z něj ale má vycházet 7nm proces, který by měl být použit třeba pro další generace GPU NVIDIA či AMD. S tím souvisí i fakt, že 10nm proces bude dle TSMC mít jen krátký život, než jej konečně nahradí 7nm.

Vyrobené čipy ARM Artemis jsou čistě testovací SoC, která se skládají ze čtyřjádrového procesoru Cortex-A a pouze jednoshaderové grafiky Mali. Pak tu jsou ještě testovací paměti ROM i SRAM, různé propojovací sběrnice i můstek a také potřebné I/O. Jde tak o čip, jehož úkolem je prostě jen ověřit použitelnost daného výrobního procesu.

Následující graf ukazuje to, co si TSMC slibuje od přechodu z 16nm procesu na 10nm a jako obvykle se má zvýšit výkon a snížit spotřeba. Nicméně opět nemá jít o "pravý" 10nm proces a dle EETimes má TSMC stále vycházet z 20nm procesu (podobně jako 16nm FF+) a jde konkrétně o "minimum feature size", čili o velikost tranzistorů a jiných prvků. Chystaný 7nm proces už má alespoň vycházet v tomto ohledu z "pravého" 14nm procesu, jaký dnes nabízí stále pouze Intel. Ten by měl mít i technologickou výhodu v příštím roce, až nastoupí jeho 10nm proces, ovšem firmy jako TSMC se toho nemusí příliš obávat, neboť snahy Intelu sloužit jiným firmám jako výrobní základna byly zatím přinejlepším nesmělé. Nicméně toto všechno vysvětluje, proč by měl být 10nm proces firmy TSMC jen jakýmsi přechodem mezi 16nm a 7nm.

První již hotové produkty určené pro trh by se měly v TSMC pomocí 10nm procesu začít vyrábět někdy za rok a pak si budeme muset počkat ještě řadu měsíců, až dorazí v hotových produktech.

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik