www.svethardware.cz
>
>
>

TSMC i svým akcionářům slibuje 7nm proces na první polovinu 2018

TSMC i svým akcionářům slibuje 7nm proces na první polovinu 2018
, , aktualita
Zatímco společnost Intel najela z dvouletého modelu tick-tock na tříletý model počítající s nižší frekvencí nástupu nových výrobních procesů, TSMC chce naopak zrychlit. V provozu ještě nemá ani 10nm proces a už slibuje na rok 2018 nový 7nm.reklama
Společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) se rozhodla k tomu, že nástup svého 7nm výrobního procesu ještě uspíší, což hned ohlásila svým investorům a akcionářům. Je možné, že to je výsledek spolupráce TSMC a ARM právě na vývoji 7nm technologie. Dle zprávy předsedy Morrise Changa by tak měla být spuštěna zkušební výroba už v první polovině roku 2017 a o rok později už má být 7nm proces připraven na masovou výrobu.

Mark Liu, co-CEO TSMC, už před několika dny oznámil na setkání s investory záměr, dle nějž chce jeho firma ve vývoji 7nm procesu předhonit jak Intel, tak Samsung. To bude ale vyžadovat, aby v TSMC skutečně zařadili vyšší rychlostní stupeň, neboť nyní mají k dispozici teprve 16nm proces, a to v době, kdy Intel již delší dobu úspěšně používá svůj 14nm.

Firma ale působí sebejistým dojmem a k dosažení jejího cíle jí jistě pomůže i to, že hodlá využít 95 procent veškerého vybavení, které poslouží k výrobě 10nm čipů. Nový 7nm proces tak bude jakýmsi "upgradem", podobně jako je dnešní 16nm proces založen na 20nm. Výhody ale mají být značné. Přechod z 10 nm na 7 nm má znamenat více než o 60 procent vyšší hustotu prvků a o 30 až 40 procent nižší spotřebu.

TSMC také už shání zákazníky, kteří mají zájem o výrobu svých čipů 7nm procesem a pokud s ním skutečně přijde první, rozhodně o ně nebude mít nouzi. Už nyní jich je nastoupeno kolem dvaceti, kteří v příštím roce dodají podklady pro experimentální produkci na 15 čipů. Mark Liu také uvedl, že 10nm proces bude zaměřen čistě na výrobu mobilních čipů, čili především nízkospotřebových SoC a právě až 7nm přijde ve dvou verzích pro mobilní čipy a vysoce výkonné čipy, jako jsou třeba GPU.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu" Google GNMT: překladový systém slibuje téměř "lidskou kvalitu"
Společnost Google pro svou službu Translate připravila nový překladový systém GNMT, o němž říká, že výrazně sníží počet chyb. Google dokonce uvádí, že se úroveň překladu systému GNMT blíží tomu, čeho jsou schopni lidé.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth Číňané tvrdí, že mají kvantový radar proti technologii stealth
Čínská armáda uvedla, že vynalezla kvantový radar, proti němuž by byla technologie stealth, do níž americká armáda investovala stovky miliard dolarů, naprosto bezradná. Číňané by tak výrazně ovlivnili poměr sil.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Včera,  aktualita, Jan Vítek