reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte Aivia M8600: na hry bezdrátově

20.2.2012, Jan Vítek, recenze
Gigabyte Aivia M8600: na hry bezdrátově
Společnost Gigabyte již není mezi výrobci periferií žádným nováčkem, takže mezi její nabídkou můžeme najít dost modelů počítačových myší. Možná vás také zaujme herní myš Aivia M8600, která se může pochlubit bezdrátovým rozhraním a širokým příslušenstvím.
Kapitoly článku:
  1. Gigabyte Aivia M8600: na hry bezdrátově
  2. Nastavení a software
  3. Zkušenosti z provozu a závěr
Gigabyte rozhodně není první firmou, která se rozhodla svým zákazníkům nabídnout herní myš, která by disponovala bezdrátovým připojením. V recenzi jsme již měli například model Logitech Wireless Gaming Mouse G700, oproti němuž to Gigabyte pojal poněkud robustněji. To poznáme už při vybalování myši, k níž dostaneme dva výměnné akumulátory tvořící její zadní část. Gigabyte přitom slibuje, že jejich výměna je otázkou dvou vteřin, což je možné, pokud jste tedy tak zruční, že vám stejnou dobu zabere třeba výměna zásobníku pistole. K tomu svůj systém připojení baterie ostatně Gigabyte na svých stránkách přirovnává.



Dále se z hlavní produktové stránky výrobce můžeme dozvědět, že Aivia M8600 obsahuje svou vlastní paměť s kapacitou 32 kB, do níž se vejde celkem pět profilů. Dále se dozvíme o možnosti zapojení myši klasicky pomocí USB kabelu, přičemž výdrž na jedno nabití se má pohybovat kolem 50 hodin, takže dvě baterie poskytnou cca dvojnásobek, nepřekvapí přítomnost Twin-eye Gaming Laser Engine ani Ghost Engine a po zběžném pohledu je jasné, že Aivia M8600 bude vhodná i pro leváky.



Myš k nám dorazila v černé papírové krabici a samotná byla umístěna v pevné plastové krabičce vyplněné pěnovým materiálem, takže aby dorazila poškozená, to by na ní musel přepravce tancovat hulahop. Zaměřme se nyní na její specifikace:

Model
Gigabyte Aivia M8600 Wireless Macro Gaming Mouse
Rozměry myši
134,3 x 72,7 x 42,7 mm
Hmotnost myši
157 gramů s baterií
104 gramů bez baterie
Tlačítka
8 + pětisměrné kolečko
Senzor, atd.
Twin-eye Laser
akcelerace max. 50 g
maximální rychlost pohybu 150 ips (380 cm/s)
až 100 ~ 6500 dpi - hardwarově až 5600 dpi
Rozhraní
bezdrátový dok pro USB s 1,8m kabelem
dotazovací frekvence 1000 Hz
Kompatibilita
Windows 98/2000/ME/XP 32bit, Vista 32/ 64bit, Windows 7 32/ 64bit

Gigabyte Aivia M8600 není s délkoi přes 13 cm žádný střízlík a ani její hmotnost není nízká, za což částečně může také baterie. Vybavena je osmi tlačítky, z nichž bude dobře využitelných asi jen šest, neboť tu jsou postranní dvojice připravené pro palec pravé, nebo levé ruky. Laserový senzor Twin-eye se chlubí nízkou spotřebou a vysokou přesností, systém Ghost Engine zase 32kB pamětí pro až pět profilů a sedmdesát maker k uložení přímo do myši.

Jinak můžeme očekávat dnes již celkem běžné specifikace. Vysoké rozlišení senzoru již asi nikoho nenadchne, stejně jako očekávaná vysoká dotazovací frekvence. Podívejme se tedy na samotnou myš a její zpracování.


Zpracování myši


Gigabyte použil k jejímu sestavení černé, černé a zase černé plasty, ovšem s různou povrchovou úpravou. Jsou tu (v menšině) lesklé plasty, pak na bocích plasty s výrazným vzorkem a horní část byla vytvořena z plastů s mírně zjemnělým a přilnavým povrchem. Výrobce tedy zvolil vhodné materiály, ovšem s jejich sestavením je to již trošku horší. Jednotlivé části by dle mých představ měly k sobě daleko lépe a těsněji pasovat. U vysunovacího panelu s baterií to ještě můžeme akceptovat, ale oso se to týká i bočních částí, takže se nelze divit, že i přes mohutné a těžké tělo se sem tam něco prohne a zavrže. Že by to ale byla tragédie, to se rozhodně nedá říci.



Tělo této myši je tedy velké a na můj vkus také neforemné, za což může její ostrý zadní hřbet, který se zabodává do dlaně a zbytečně omezuje volnost pohybu. Toto považuji za zásadní věc, která mi na tvaru myši vadila. Pak je samozřejmě třeba počítat s tím, že u takovéto myši určené pro praváky i leváky nemůžeme očekávat, že do obou rukou padne jako ulitá. Zde to konkrétně znamená, že by pravákům mohla vadit ostrá pravá hrana a naopak.



Zpracování tlačítek a kolečka je dobré. Začneme kolečkem, jež vypadá jako malá pneumatika a má měkký povrch s výrazným vzorkem. To nám přijde velmi vhod, protože toto kolečko klade při otáčení slušný odpor a že by mělo nějakou setrvačnost, o tom se nedá vůbec mluvit. Na to si ale po chvíli zvyknete a spíš je to otázka toho, jakou myš jste používali doposud. Kolečko je také pětisměrné, takže je možné je stisknout i naklápět do stran, přičemž pro to poskytuje velmi dobré podmínky. Jeho stisk ani přesto neklade přehnaný odpor, což platí i pro naklánění, mikrospínače poskytují dobrou hmatovou odezvu, takže je můžete všechny jeho funkce snadno a s jistotou ovládat jedním prstem.



Pak tu máme hlavní tlačítka, jež pracují spolehlivě, mají dobrou odezvu a lehký stisk, který není přehnaně lehký, aby na něj stačila jen váha volně položeného prstu. Speciálních tlačítek tu máme šest - dvě dvojice po stranách a pak poslední dvě na hřbetu. Boční tlačítka mají hlubší a lehký stisk s velmi dobrou hmatovou odezvou, zatímco horní jsou již oproti nim trošku tužší, ale ani tak si o ně prsty neotlačíte. Ovládací prvky této myši jsou tedy dle mého názoru zpracovány velmi dobře a je jen otázkou, co s nimi udělá čas a stovky hodin používání.



Před obrácením myšky na záda se ještě podíváme na klín z lesklého plastu, jenž je zaražen mezi hlavní tlačítka. Na samotném jeho konci je podsvícené logo ve tvaru kusadel, které svítí nebo bliká jednou z pěti barev odpovídající některému z profilů. Pomocí dvou tlačítek + a - si pak budeme nastavovat jednotlivé úrovně rozlišení, což zase budou signalizovat tři podsvícená "žebra".



Na spodní straně je také leccos ke koukání. Jednak je tu zlatavý laserový senzor a vedle něj jsou podobně zbarvené (a snad i pozlacené) dva kontakty pro dobíjení baterie přímo v myši pomocí dokovací stanice, která funguje i pro bezdrátový přenos signálu. Následně je tu v přední části myši západka, která uvolní zapojený kabel s konektorem Micro USB, pokud se tedy rozhodnete využít klasického rozhraní USB. Tento konektor patří do přední zkosené části myši, kde mu automaticky uvolní místo pružná záslepka.



Nakonec tu máme po stranách štítku s informacemi poslední prvky, a to na pravé straně u sériového čísla hlavní vypínač a tlačítko pro navázání spojení a na levé straně další západka, která ale neuvolní kabel, ale celý zadní modul s baterií.


Příslušenství


Kromě samotné myši chráněné pevným a znovupoužitelným plastovým obalem dostaneme v balení také taštičku se zipem, dva akumulátory uzavřené v části zadního krytu myši. Jedná se o typ Li-ion s označením NP-80 s napájecím napětím 3,7 V a kapacitou 5,6 Wh (1500 mAh). Pak tu jsou dva 1,8m kabely s pletenými bužírkami, z nichž jeden se dá využít pro připojení dokovací stanice a druhý pro myš, pokud zrovna nebude připojena bezdrátově, či nebudeme mít k dispozici ani jeden nabitý akumulátor.



- klikněte pro zvětšení -

Dokovací stanice s tlačítkem Connect pro připojení je malé, ale velmi užitečné zařízení, které funguje pro šíření bezdrátového signálu pro připojení myši, dále můžeme do jeho útrob zasunout akumulátor pro dobití, nebo lze na něj nasadit samotnou myš. Myš a akumulátor najednou ale pomocí dokovací stanice dobíjet nelze, ale to lze obejít použitím druhého USB kabelu, kterým budete nabíjet myš, respektive akumulátor umístěný v ní.

Nakonec dostaneme stručný manuál, malý disk s vícejazyčným manuálem (český tam je také) a obslužnou aplikací pro Ghost Engine a také náhradní sadu teflonů. S příslušenstvím myši Aivia M8600 můžeme být tedy více než spokojeni.
reklama