Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Logitech G700: bezdrátový hráč

8.10.2010, Michal Huspeka, recenze
Logitech G700: bezdrátový hráč
Společnost Logitech je známa zejména jako výrobce kvalitních periférií. Z jejích posledních kousků dnes vybíráme herní myš G700, která se pyšní opravdu kvalitními parametry a zároveň bezdrátovým připojením. Pojďme se tedy podívat, jak si povede v praxi.
Kapitoly článku:
Herní myš G700 navazuje na úspěšné tažení Logitechu G7, která ve své době představovala v podstatě bezdrátovou G5 a komunikovala s frekvencí až 500 Hz. G700 jde ještě dál a slibuje 1ms spojení s počítačem. Navíc přináší nový design, samozřejmě dokonalejší senzor, nepřeberné množství programovatelných tlačítek a také napájení v podobě klasické tužkové AA baterie, což je oproti G7, která využívala speciálních baterií, určitě posun k praktičnosti.

Dokáže také bez jakéhokoliv zaváhání okamžitě přejít z bezdrátového provozu na připojení kabelem a při té příležitosti zároveň baterii ve svých útrobách dobíjet.


Logitech G700: bližší pohled


Myš dorazí zabalena v naprosto klasickém stylu Logitech. Poměrně rozměrná krabice s elipsovitým výřezem ukrývá poskládaný tvrdý papír, který diagonálně rozděluje vnitřní prostor. Na jeho horní straně je pod průhledným plastovým výliskem usazena samotná myš a v tomto případě i miniaturní USB prijímač. Myš je tak možné si alespoň orientačně vzít do ruky už před koupí a trochu si její tvar osahat. Pro programovatelná tlačítka na levé horní hraně je v plastovém krytu výřez a jsou tak přístupná úplně.Spodní strana papírového předělu pak ukrývá ostatní příslušenství.

Po vybalení se vám dostane do ruky celkem mohutná (a díky vložené tužkové AA baterii i poměrně těžká) myš, která je svým designem uzpůsobena výhradně pro praváky. Po jejím těle je rozmístěno celkem 13 tlačítek, z toho 12 (kromě levého hlavního) je plně programovatelných. Na hřbetu je navíc ještě tlačítko pro změnu režimu středového kolečka.Její hřbetní část je tvořena tvrzeným plastem a v přední části přechází do dvou hlavních tlačítek. Ty by podle výrobce měly zvládnout až 8 miliónů kliků, což si ale těžko ověříme, nezbývá tak nic jiného, než mu věřit. Mezi nimi je umístěno čtyřsměrné středové tlačítko, které je kovové a po jeho obvodu se táhne vroubkovaný gumový pásek pro snadnější ovládání.

Na levé horní hraně jsou pak pro ukazováček připravena další tři programovatelná tlačítka (G8 - G10), která jsou tvarově výrazně odlišena a není tedy problém s jejich záměnou. Jejich umístění je ale mírně nepohodlné, zvláště pak poslední tlačítko (navíc tvarově "utopeno" za prostředním) je už pro ukazováček velmi těžko a krkolomně dostupné.

Stisk všech tlačítek je příkladný a také poměrně tichý. Mají dostatečnou tuhost a odezva na stisk je tak bezproblémová. Dokonce i často problématický stisk středového kolečka je zde vyřešen výborně a není nijak tuhý.Dvojice tlačítek umístěná na hřbetu myši hned za středovým kolečkem je rovněž tvarově výrazně odlišena a i když by se zdálo, že je výška předního až moc velká, při používání vůbec nepřekáží. Jeho hlavní funkcí je přepínání režimu středového kolečka z krokovacího na "nekonečné" a naopak. Stejnou funkci známe i z jiných myší Logitech a zejména při prohlížení webu či dlouhých dokumentů se jedná o neocenitelného pomocníka.

Zadní tlačítko je pak označeno G11 a patří ke skupině ostatních programovatelných.

Při pohledu zleva pak nelze přehlédnout zbývající programovatelná tlačítka, v prostoru pro palec (který je mimochodem tvořen drsnějším plastem, než v případě hřbetu) jsou totiž umístěna hned čtyři (označená G4 - G7). I tato nesou výrazná tvarová odlišení a pokud někdo najde pro všechna čtyři uplatnění, nebude mu jejich používání - ani v zápalu největšího boje - dělat problémy.Rovněž jejich stisk je jistý a s dostatečnou zpětnou vazbou. Umístění celé skupiny je v pořádku, pro palec není žádný problém je obsloužit (dokonce třeba i dvě současně, pokud takovou kombinaci stisků potřebujete).

Z tohoto pohledu si také můžete všimnout výrazné výšky tlačítek na hřbetu myši a jejich tvarového odlišení.

Před skupinou bočních tlačítek jsou umístěny tři LED diody, které mají za úkol signalizovat stav nabití baterie (zelená), zvolený profil (oranžová) a nastavené rozlišení dpi (červená).Pokud je myš připojena bezdrátově, LED diody se rozsvítí jen na krátkou dobu při změně některého z parametrů, které signalizují. V průběhu používání pak nesvítí. Pokud myš připojíme kabelem, LEDky budou svítit trvale. Zároveň také dojde k automatickému dobíjení vložené baterie, což LED diody signalizují postupným rozsvěcováním se (stejně jako například u mobilních telefonů).I na pravém boku převládá hrubší plast, který usnadňuje vedení myši a ani po delší práci nebude nijak obtěžovat. Celému konceptu dominuje poměrně hodně klenutý hřbet, díky němuž se myš překvapivě dobře ovládá a výborně padne do ruky. Přes svou relativní velikost se dobře drží i lidem s menší dlaní.

Na pravé straně snad jen chybí alespoň mírné tvarové rozšíření v přední spodní části, kam by se opřel malíček a nebyl tak odkázán jezdit po podložce společně s myší.

Také pracoviště palce je dobře zpracováno, zejména při pohledu zezadu vynikne jeho tvar a také výška a tvarování bočních tlačítek.Zepředu si pak můžete všimnout USB konektoru, kam se pomocí speciálně tvarované koncovky, která vyplní celý prostor konektoru, zasouvá propojovací (a zároveň dobíjecí) kabel.Celé tělo je po stránce dílenského zpracování výborně vyřešeno. Vše je pevné, nikde nic nevrže ani neodstává. Tlačítka pracují přesně na svých vymezených místech a celkově myš vydrží i náročnější nasazení.

Pohled zespodu pak odhalí poměrně bohatě dimenzované teflonové podložky, které myši zajišťují výborný skluz a díky svému rozložení i stabilitu. Výrobce u nich slibuje najezdit až 250 km, čemuž opět musíme pouze věřit. Možná by ale mohly být trochu vyšší, na látkové podložce (díky poměrně vysoké hmotnosti myši) pohyb malinko ztěžkl.Dále je zde umístěno oko senzoru, o kousek vedle pak nalezneme vypínač. Prostor pro baterii pojme jednu tužkovou AA, což umožňuje připravit si takřka nekonečnou zásobu nabíjecích baterií a nemuset tak pracovat s myší připojenou datovým kabelem. Ten totiž není právě nejohebnější a tak je opravdu citelný rozdíl v komfortu mezi provozem s ním a bezdrátovým připojením.

V prostoru u baterie, který se zavírá jednoduchým plastovým víčkem, je ještě malý chlívek pro vložení přijímače. Při přenášení myši k jinému počítači se tak nebudeme muset obávat jeho ztráty.

V příslušenství kromě datového USB kabele nalezneme ještě 160 cm dlouhý prodlužovací kabel pro přijímač, který je možné využít v případech, kdy standardní umístění přijímače a myši nebude dostatečné pro jejich kvalitní komunikaci.Nálepka na něm umístěná navíc upozorňuje, že by se neměl používat jako klasická USB prodlužka, ale pouze pro připojení přijímače. Samotný přijímač je opravdu miniaturní a nebude tedy překážet ani uživatelům notebooků.

V příslušenství nenajdeme žádné CD s ovládacím softwarem. Logitech razí strategii, že software si každý stáhne z jejich webu. To na jednu stranu zajistí, že uživatelé použijí vždy aktuální verzi, na druhou stranu si ale myš na počítači, který není připojen k internetu, nenastavíte a budete nuceni si aplikaci shánět jinde. Dlužno ale podotknout, že myš bude v základním nastavení fungovat ihned po připojení, takže ovládací software pro prvotní použití není nezbytný.

Nakonec je v balení několik propagačních materiálů a rychlý uživatelský manuál ukazující možnosti připojení myši k počítači a základní konfiguraci tlačítek. Manuál je kromě jiných i v češtině i slovenštině.


Nyní se ještě v krátkosti podívejme na základní technické parametry.


Model
Logitech G700
Technologie
laser
Odezva
1000 Hz
Rozlišení
200 - 5700 dpi
Maximální akcelerace
30 G
Maximální rychlost
165" / s (419 cm / s)
Kabel
1,8 m
Rozměry
cca 120 x 80 x 44 mm
Hmotnost
140 g včetně AA baterie