www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

ASRock a Intel přináší minipočítače DeskMini

ASRock a Intel přináší minipočítače DeskMini
, , aktualita
Pod označením DeskMini se připravuje nová třída malých počítačů, na které společně pracuje výrobce základních desek ASRock a společnost Intel. Využije se zde nový formát desek, a to Mini STX.reklama
Intel Mini STX (Mini Socket Technology Extended) je novinka tohoto roku a jedná se o formát základních desek nacházející se svou velikostí i vlastnostmi mezi NUC (100 x 100 mm) a Mini ITX (170 x 170 mm). Intel si vybral rozměry 147 x 140 mm, které mu umožní na desku vměstnat desktopový socket LGA, ovšem už se nenajde místo pro paměti v modulech DIMM (namísto toho jsou tu mobilní SO-DIMM) a stejně tak není možné využít dlouhý slot PCI Express x16. Společnost ASRock se rozhodla, že tyto desky využije v nové generaci malých počítačů DeskMini, které vypadají velice jednoduše.

Desky použité v těchto počítačích ponesou socket LGA 1151 pro procesory Intel Skylake a vybaveny jsou také otvory pro běžné procesorové chladiče, přičemž se očividně počítá s originálními BOX. Vedle toho se má do malé 1,92litrové skříně vejít ještě dvojice 2,5" zařízení, takže bude možné využít konfiguraci rychlého SSD pro operační systém a levného HDD pro data. Na desky Mini STX se ale také vejdou 80mm karty M.2, takže SSD můžeme instalovat i v této podobě a při zdvojení slotu M.2 může ten druhý nést modul s Wi-Fi a Bluetooth.

V porovnání s dostupnými systémy NUC mohou být DeskMini mnohem výkonnější, a to díky tomu, že využívají desktopové a ne mobilní procesory. Je také zřejmé, že klasický napájecí zdroj bychom v takové malé krabičce hledali marně. Namísto toho se využijí externí adaptéry a samotná deska si z 19V nebo 12V vstupu bude tvořit potřebných 12, 5 a 3,3 V.

Mohli bychom také očekávat, že DeskMini bude oproti NUC levnější, a to především s ohledem na výkon. Jasně je to patrné ze srovnání procesoru Core i3-6100 v DeskMini a Core i7-6500U v NUC, kde v Cinebench R15 jasně vede desktopový Core i3. Ten přitom stojí jen třetinu toho co zmíněný Core i7. Navíc budeme mít při výběru procesoru téměř zcela volnou ruku a pokud tu bude nějaké omezení, pak jen ohledně TDP.

Uvidíme ale, kdy a za jakou cenu se DeskMini dostanou na trh. ASRock již před několika měsíci představil model H110M-STX Mini PC, ale ten dosud na trhu není a ani nejnovější zpráva se o dostupnosti počítačů DeskMini nezmiňuje.

Zdroj: TZ ASRock
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře