www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Auto řízené umělou inteligencí se stává realitou

Auto řízené umělou inteligencí se stává realitou
, , aktualita
Projekt Google Self-Driving Car pracuje již šest let na vývoji autonomně řízeného vozidla, které testuje i v běžném silničním provozu. Google nyní ve svém reportu o průběhu projektu zveřejnil i informace o nehodách, ke kterým došlo v průběhu testování.reklama
Touha po automaticky řízených autech má své počátky už někde v roce 1939, kdy byla na Světové výstavě v New Yorku prezentována vize automatizovaných dálnic. Od té doby uplynulo mnoho času a auta řízená umělou inteligencí se stávají realitou. Google pracuje na svém projektu automaticky řízeného auta od roku 2009.

Ke dnešnímu dni má Google v testovacím provozu 23 upravených vozů Lexus RX450h a 9 vlastních prototypů. Vozidla jsou vybavena senzory pro monitorování okolního prostředí a objektů včetně jejich trajektorií pohybu. Senzory jsou různých typů od laserů přes radary až po kamery. Snímáno je celé okolí v úhlu 360 stupňů a každý objekt je vyhodnocován podle velikosti, tvaru, rychlosti a trajektorie pohybu. Podle toho jsou rozpoznáni chodci, cyklisté, vozidla a další. Podle způsobu pohybu je predikováno jejich další chování a jsou řešeny dopravní situace. Takže auto samo zastaví u chodce, který chce přejít vozovku po přechodu či umožní bezpečné projetí vozidla záchranné služby apod. V řídicím softwaru jsou implementovány i bezpečnostní prvky vyplývající ze statistik nehodovosti, jako je například prodleva 1,5 sekundy před rozjetím po bliknutí zelené na semaforu. Právě v tomto čase totiž dochází k velkému množství nehod. Ačkoli je systém vyvíjen a testován už šest let, je stále co zlepšovat.
Upravený Lexus RX540h při testování v běžném provozu


Auta bez řidičů mají své příznivce i odpůrce a pokaždé, když se začne diskutovat o bezpečnosti provozu, je to debata spíše o emocích než faktech. Aby se obavy rozptýlily, Google zveřejnil ve svém květnovém reportu z projektu detaily ze všech nehod, které se udály při testování automaticky řízených aut. Jedná se o celkem 12 nehod, které se staly v uplynulých šesti letech. Za celou dobu projektu bylo najeto při testování více než 1,8 miliónů mil, tedy asi 2,9 miliónů kilometrů. V automatickém režimu pak bylo najeto více než jeden milión mil a zbylých zhruba 800.000 mil v manuálním režimu s řidičem. Jednalo se vždy o drobné nehody, při kterých nebyl nikdo zraněn. Při pěti kolizích bylo auto řízeno řidičem v manuálním režimu, nehody v automatickém režimu nebyly zaviněny testovaným vozidlem, ale jednalo se o chyby druhých řidičů. V mnoha případech šlo o nedobrždění jiného vozidla a náraz v malé rychlosti zezadu do testovacího vozu.Prototyp vlastního vozidla projektu Google Self-Driving Car


Z hlediska statistiky se jedná o výsledek zajímavý, protože na amerických cestách se denně stane tisíce drobných nehod a 94% z nich je vinou lidského pochybení. Jaký bude další vývoj a jestli jednou budeme jezdit v autech řízených umělou inteligencí, ukáže až budoucnost. Projekt bude dále pokračovat. Testování probíhá v okolí Mountain View v Kalifornii a do budoucna je v plánu provést testování automatizovaných systémů řízení i v jiném prostředí a jiném podnebí.

Kam dále: Chytrá auta: ovládnou svět?

Zdroj: Google
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG Kingdom Come: Deliverance, nadějné sázavské RPG
Společnost Warhorse Studios už od roku 2011 pracuje na hře, která bude zajímat zvláště české hráče. Jde totiž o RPG z prostředí samotného srdce českých zemí, a to na počátku 15. století. My se na ni teď podíváme podrobněji.
Dnes,  preview, Jan Vítek
Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet Dell po akvizici EMC posiluje i cloudové partnerství s Master Internet
Serverhostingová společnost Master Internet byla v průběhu léta vybrána jako jedna z prvních pro nový progresivní typ partnerství společnosti Dell sdružující ověřené cloudové a hostingové poskytovatele.
Dnes,  inzerce, PR článek
Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty? Kde se na ICT trhu hodně přiostřuje konkurence nejen mezi giganty?
Jde o dva poměrně nové segmenty trhu informačních a komunikačních technologií, které již teď přinášejí dostatečně zajímavé technologie zákazníkům. Přitom jsme teprve na počátku rozvoje těchto segmentů a přínos příslušných řešení se podle všeho bude stupňovat.
Včera,  aktualita, Michal Hala
V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS V USA byl poprvé odsouzen hacker za pomoc ISIS
Americký soud potrestal dvaceti lety vězení muže kosovského původu, který měl bez oprávnění proniknout do databází a získaná osobní data poskytovat teroristům z tzv. Islámského státu za účelem vytváření seznamu potenciálních cílů.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik