Backblaze a nejnovější statistika spolehlivosti HDD

Backblaze a nejnovější statistika spolehlivosti HDD
, , aktualita
Společnost Backblaze už pravidelně vypouští do světa zprávy se statistikami spolehlivosti pevných disků, které sama provozuje. Můžeme se tak podívat na to, které modely v jejích serverech pracují nejspolehlivěji.reklama
Jako obvykle musíme ale brát v úvahu údaje o tom, kolik pevných disků dané produktové řady či konkrétních modelů firma provozuje a jak dlouho už tyto disky jsou souhrnně v provozu. Oba tyto údaje jsou v následující tabulce uvedeny stejně jako to, kolik havárií bylo zaznamenáno a co to znamená v přepočtu na roční poměr porouchaných disků.

A co je od poslední statistiky firmy Backblaze nového? Tato firma provozující cloudová úložiště přidala do své výbavy 7000 nových disků včetně 8TB modelů, ale nejde o HGST HUH728080ALE600, ale o Seagate ST8000DM002. Těch nakoupila rovnou přes 2700, jež zatím "najely" v průměru jen něco přes 13 dní provozu, a tak i přes tři selhání vykazují tříprocentní šanci, že jeden z nich se do roka poroučí.

Backblaze má k dispozici celkem nějakých 250 petabajtů úložného prostoru rozprostřených mezi 70.000 pevných disků (pokud nemá ani 45 kusů stejného modelu, do statistik je nezahrnuje). Firma se obvykle poohlíží po modelech, jejichž cena za gigabajt je co nejvýhodnější. Jenomže v této oblasti nejde ani tak o pořizovací cenu, jako spíše o TCO, čili celkové náklady na vlastnictví a provoz.

Z tabulky vyčteme, že celková poruchovost disků se mírně zvýšila z 1,84 na 1,97 procent. Zasloužily se o to především pevné disky Seagate ST4000DX000 s téměř 20% šancí na selhání v průběhu jednoho roku provozu. Následují disky Toshiba DT01ACA300, MD04ABA500V a WDC WD40EFRX, jenomže ty sotva splnily podmínku, že jich musí být pro zařazení do statistik alespoň 45 kusů, takže v jejich případě nelze vyvozovat nějaké závěry. V jejich případě selhal jen jeden disk, takže kdyby se to nestalo, rázem by byla procenta na nule jako u 8TB HGST. Velice dobře ale vypadá spolehlivost 4TB HGST HDS5C4040ALE630, z jejichž počtu 2706 selhal jen jeden, ale jsou tu i jiné, jež vybočují z řady svou vysokou spolehlivostí.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější pevné disky
reklama
Nejnovější články
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta Elite: Dangerous Guardians jsou k dispozici jako beta
Frontier Developments si pro nedočkavé vesmírné piloty připravili Elite Dangerous: Horizons Beta Upgrade Pass. Už nyní se tak můžeme podívat na to, co nabídne aktualizace 2.2 - Guardians. Ale nebude to zadarmo.
Včera,  aktualita, Jan Vítek