www.svethardware.cz
>
>
>

Britský hybridní motor by mohl usnadnit cestu do vesmíru

Britský hybridní motor by mohl usnadnit cestu do vesmíru
, , aktualita
Britská firma Reaction Engines vyvíjí nový typ motoru, který v sobě kombinuje proudový a raketový pohon. Výsledný hybridní motor by tak mohl značně usnadnit a zlevnit lety do vesmíru či prostě na oběžnou dráhu.reklama
O vývoj nových zařízení, technologií i celých vesmírných lodí, které by umožnily levnou a bezpečnou dopravu do vesmíru, usiluje řada firem. Jednu z nich, konkrétně Space X, si vybrala samotná NASA pro dopravu svých astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, kam je nyní musí vozit ruské rakety Sojuz. Je tedy jasné, že soukromníky usilující o stavbu lodí pro cesty do vesmíru je třeba brát velice vážně.

To platí i pro britskou firmu Reaction Engines, která pracuje na velice slibném pohonu. Jde o hybrid schopný pracovat jako proudový motor i jako raketový motor. Čili takový motor může být ve spodních částech atmosféry pracovat jako proudový a využívat k pohonu okolní vzduch plus své palivo. Loď tak vystoupá nahoru, nabere i nějakou rychlost a až z okolní atmosféry zmizí potřebný kyslík, přepne na raketový pohon a vlastní zásoby tekutého kyslíku. Použitý princip přitom není nijak složitý, jde o značné ochlazení vzduchu nasávaného turbínou až na teplotu blízkou tekutému kyslíku (konkrétně na cca -150 °C), a to pomocí velice efektivního chlazení, které tvoří velkou část motoru. Poněkud horší to ale bude s praktickou aplikací.

Vesmírná loď s takovým pohonem se může podobat hypermoderní stíhačce a v podstatě i stejně jako ona by mohla dole v atmosféře fungovat, čili je samozřejmostí, že by šlo o loď schopnou po misi opět bezpečně přistát, aby mohla být připravena na další cestu. Neuvažuje se přitom o použití tohoto pohonu pro vynášení těžkého nákladu, to spíše lidí a menších objemů zásob. Do toho se počítá tedy i vesmírná turistika, přičemž dle Reaction Engines by cesta na nižší oběžnou dráhu mohla klesnout na pouhou desetinu. Od raket Space X se přitom očekává sražení dnešních nákladů na polovinu.

Reaction Engines už mají mít hotový prototyp tohoto motoru, jejž čeká řada testů a pak by měly už začít práce na prvním konceptu vhodné vesmírné lodi. Vedle ní by se tyto motory ale mohly využít i v letecké dopravě, tedy pro novou generaci nadzvukových letadel, a tedy nástupců již nelétajících Concorde. Společnost pro vývoj svého motoru a dalších zařízení již získala od BAE Systems a britské vlády nějakých 66 milionů liber. Více se dozvíte ve videu (viz zdroj).

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře