www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Budoucnost AMD: 14nm GPU "Greenland" a 32jádrové Opterony "Zen"

Budoucnost AMD: 14nm GPU "Greenland" a 32jádrové Opterony "Zen"
, , aktualita
O firmě AMD se v poslední době mluví často, ovšem bohužel jde většinou o její neslavné aktuální finanční výsledky nebo nejistý příslib zajímavých produktů, které mají dorazit přinejlepším v příštím roce. Na ně se podíváme i nyní.reklama
Nyní tedy čekáme na to, až na trh dorazí 28nm grafická generace AMD Fiji, které se věnujeme také v dnešní aktualitě. Jejich nástupcem bude generace Greenland, což již budou dle všeho 14nm čipy a my budeme moci slavit, protože na posun z 28nm procesu čekáme již léta. Greenland se tak budou moci lépe zaměřit i na dosažení nízké spotřeby, k čemuž budou mít díky novému procesu veškeré předpoklady. Greenland tak budou pravděpodobně na trhu bojovat s čipy NVIDIA generace Pascal a vypadá to, že 20nm výrobní proces firmy TSMC nakonec výrobci grafických čipů opravdu přeskočí, za což mohou především problémy firmy TSMC a velmi malá výtěžnost.

AMD s novýmí Greenland chce prý zaujmout především výrobce notebooků, ovšem její nové karty mají být i na desktopech o poznání méně žravější, díky čemuž bychom se mohli těšit i na tišší chod a nižší teploty. Ostatně to se povedlo již firmě NVIDIA u aktuální generace Maxwell a stačila k tomu "pouze" optimalizace stávajícího výrobního procesu. Greenland mají také využít další generaci pamětí HBM, a to HBM2, které slibují dvojnásobnou datovou propustnost, která se tedy teoreticky může dostat na 1 TB/s. Stejně tak se má zdvojnásobit maximální objem paměti.

Greenland má vyrábět především firma GlobalFoundries, která si licencovala 14nm proces od Samsungu a zatím není jasné, zda AMD bude vyrábět také u TSMC, která by v té době již měla mít v nabídce svůj 16nm proces. To ale není příliš pravděpodobné vzhledem k tomu, že 16nm proces TSMC neznamená velký pokrok oproti 20nm procesu, jak ostatně ukazuje následující obrázek. V případě firmy NVIDIA je loajalita k TSMC velkou otázkou. Však AMD má ke GlobalFoundries, firmě založené na jejích bývalých továrnách, vřelý vztah, což se právě o NVIDII říci nedá.

Vypadá to tedy, že nás čeká zajímavé období ve vývoji grafických karet, které odstartuje již s druhou polovinou tohoto roku, kdy můžeme očekávat nové a již konkrétnější informace. Přijdou navíc také nové procesory Intel generace Skylake a co se týče AMD, to si zase chystá architekturu Zen.

A právě architaktura Zen bude využita také v nové generaci procesorů AMD Opteron, které se dle dostupných informací pochlubí až 32 procesorovými jádry, 16 MB L2 cache (512 kB na jádro) a 64 MB L3 cache (4 jádra sdílí 8 MB). AMD také připraví technologii podobnou konkurenčnímu Hyperthreadingu, takže 32 jader bude moci zpracovávat najednou až 64 procesových vláken. Tato zpráva přichází poté, co jsme se dozvěděli o velmi výkonném APU se 16 jádry Zen a novým grafickým jádrem, které by mělo spadat právě do generace Greenland.

Nové Opterony generace Zen tedy mají být čistě serverové procesory bez integrované grafiky, a je tedy pravděpodobné, že se na trhu objeví také jejich desktopové verze (dnes AMD FX). Obsahovat také budou novou generaci bezpečnostního koprocesoru, který zajistí zabezpečené bootování systému a šifrování. Očekává se také využití pamětí DDR4 s osmi kanály (až 256 GB na kanál), podpora PCI Express 3.0, 4x 10Gb Ethernet a podpora dvou socketů na jedné desce.

Generace Zen by tedy měla přijít přinejmenším ve dvou verzích (APU a serverová CPU) a my doufejme, že s ní AMD přijde na trh co nejdříve a nezapomene ani na desktopové modely bez grafického jádra.

Zdroj: Fudzilla
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek