www.svethardware.cz
>
>
>
>

Budoucnost AMD: úspornější APU i 64bitové ARM

Budoucnost AMD: úspornější APU i 64bitové ARM
, , aktualita
Nedávno jsme se podívali na aktuální roadmap firmy AMD, která nehodlá v dohledné době přinést nástupce desktopových procesorů Vishera pro socket AM3+. Namísto toho se zaměří na APU a ARM, jak ukazují plány na rok 2015, jež dosud byly skryty.reklama
V aktualitě Procesory AMD FX: čeká je přeměna v APU? jsme tedy nakousli téma blízké budoucnosti firmy AMD, která zveřejnila své roadmap pro rok 2014. Současně jsme také uvedli, že partneři firmy jsou již seznámeni s plány na rok 2015 a nyní se na ně můžeme podívat i my.
- klikněte pro zvětšení -


Co nám tedy ukazuje plán firmy AMD na další dva roky? Co se týče procesorů Vishera a APU, pak trend je jasně daný - pro desktopové procesory se nenajde nástupce ani v příštích dvou letech, čili Intel si může dát klidně pohov a v klidu si svým tempem připravovat nové generace procesorů. Vývoj se však nezastaví u APU. Hned na začátku roku čekáme Kaveri s CPU jádry Steamroller a grafikou GCN, které jsou určeny pro socket FM2+. Stejný socket i čipové sady pak budou využívat i jejich nástupci s kódovým označením Carrizo, jež nabídnou další generaci CPU jader Excavator a nižší spotřebu. Jinak ale jejich základní specifikace zůstávají stejné a právě spotřeba ukazuje na to, že se asi nedočkáme více jak čtyř procesorových jader. Patřičně zdůrazněna je také architektura HSA.

Co se týče mobilních a úsporných APU, jež jsou v kategorii Essential, pak už dlouho víme, že po Kabini bude následovat Beema. Ty přinesou výraznou změnu ve využití GPU architektury GCN a CPU jádra Jaguar vystřídá generace Puma. V prvním čtvrtletí také můžeme očekávat příchod čipů Kabini pro socket FS1B, čili půjde o APU pro méně výkonné desktopové počítače.

Jiná zpráva pak mluví o čipech Seattle určených pro datová centra a příslušné servery. Založeny budou na 64bitové architektuře ARMv8 a nabídnou čtyři nebo osm jader, vysokorychlostní paměťový kontroler pro až 128 GB paměti ECC a že jde o čipy typu SoC, pak se nelze divit ani integrovanému síťovému kontroleru pro 10Gbps Ethernet. Pro tyto procesory již Microsoft vyvíjí kernel pro Windows Phone/RT a Windows Server a podporovat je bude také kernel Linuxu od verze 3.7.

Zdroj: techPowerUp
Nejpopulárnější procesory
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek