Chyba v Google Chrome umožňuje obejít DRM ochranu filmů

Chyba v Google Chrome umožňuje obejít DRM ochranu filmů
, , aktualita
Výzkumníci zjistili, že prohlížeč Google Chrome obsahuje chybu v systému DRM ochrany Widevine EME/CDM, která umožňuje přehrát i kopírovat chráněný obsah. Je tak možné nahrávat videa z Netflixu nebo Amazon Prime.reklama
Snad každá DRM ochrana digitálního obsahu je dříve nebo později prolomena. To se týká i technologie Widevine EME/CDM, která chrání obsah v internetovém prohlížeči Google Chrome, ale nejen v něm. Výzkumníci David Livshits z Cyber Security Research Center na Ben-Gurion University v Izraeli a Alexandra Mikityuková z Telekom Innovation Laboratories v Berlíně v Německu oznámili 24. května Googlu, že jejich prohlížeč obsahuje chybu, která umožňuje obejít ochranu digitálního obsahu služeb jako je např. Netflix nebo Amazon Prime.


Google Chrome logo


Systém Widevine byl Googlem koupen před pár lety, ale není jeho autorem. Tento systém pracuje s licencemi obsahu a pokud vše souhlasí, dovolí přehrávat chráněné video v prohlížeči. Widevine ale obsahuje chybu, která dovoluje toto streamované video nejen přehrát, ale umožňuje uživateli si jej i nahrát. Vědci ukázali i systém, který tato videa zaznamenával. Přesné detaily o chybě ale nebyly prozrazenyi a dali Googlu standardních 90 dní na opravu. Ta zatím neproběhla.

Problémem je, že chyba není pouze v Chromu, ale chybový DRM systém Widevine je v jádře Chromium, které využívá i mnoho jiných prohlížečů. Na něm je založena i Opera od verze 15, prohlížeč Vivaldi a několik dalších. I když tyhle prohlížeče nebyly otestovány, je takřka jisté, že trpí na totožnou chybu. A aby to nebylo tak jednoduché a problém byl ještě větší, technologie Widevine není použita pouze v jádře Chromium, ze kterého jsou odvozeny výše zmíněné prohlížeče, ale využívají ji i prohlížeče s jinými jádry jako je např. Mozilla Firefox. Chybou by tedy neměly být postiženy akorát prohlížeče Apple Safari a Microsoft Internet Explorer a Edge.

Kvůli tomu Google příliš nespěchá s opravou, neboť není výlučně problémem Chromu (jenže co už zástupci Googlu nezmínili, jde o problém software, který je Gogolem vlastněn). Hlavní potíž je ale v tom, že na této ochraně závisí produkty třetích stran (již zmíněný Netflix, Amazon Prime a podobně), kterým takto mohou unikat příjmy kvůli nedbalosti Googlu. Je tedy i možné, že přijdou s detekcí verze prohlížeče a na starších verzích s chybou nebudou spouštět své služby.

Zdroj: wired.com, betanews.com
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu SSD pro PCIe mají před sebou světlou budoucnost plnou růstu
Pokud existuje nějaká oblast spojená s PC trhem, kterou v nejbližších letech čeká prudký a stabilní růst, jsou to SSD. A zvláště ta, která jsou určena pro rozhraní PCI Express, jichž je na trhu naštěstí stále více. Co je tedy dle odhadů čeká do roku 2020?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek