www.svethardware.cz
>
>
>

Chystá se Talos: ATX deska pro procesory IBM Power8

Chystá se Talos: ATX deska pro procesory IBM Power8
, , aktualita
Spuštěn byl nový zajímavý crowdfundingový projekt, který slibuje základní desku klasického PC formátu ATX, ovšem ta bude určena ne pro procesory x86, ale pro IBM Power8. Co nám takový produkt nabídne?reklama
Příznivci jiných architektur než x86 to mají dnes ve světě mobilních, desktopových, ale i serverových počítačů těžké, neboť ve všech těchto oblastech vládne právě tato architektura. Procesory od IBM a jiných firem byly odsunuty na okraj a pokud jsou k dispozici, pak v systémech, nad jejichž cenami se běžnému smrtelníkovi protočí panenky, ovšem to by nemuselo už trvat dlouho. Chystá se základní deska, kterou budeme moci využít v klasických ATX skříních, a ta bude přitom určena pro procesory IBM Power 8. Jde o hromadně financovaný projekt firmy Raptor Engineering, který je nyní znám pod označením Talos.

Raptor Engineering je člen nadace OpenPower a plánuje, že jeho hardware bude podporovat různé distribuce Linuxu včetně Red Hat Enterprise, SUSE Linux Enterprise Server, CentOS, Debian nebo Ubuntu. Dále bude k dispozici podpora pro Little Endian i Big Endian, ovšem to zatím platí pouze pro Fedoru 22.

Co nám tatodeska nabídne? Vedle socketu pro procesory Power8 to bude celkem osm slotů pro paměti DDR3 DIMM s ECC (až 256 GB), dále celkem šest slotů PCI Express a z toho dva x16 s podporou OpenCAPI. Pak tu máme Server Management Processor AST2400, rozhraní USB 3.0, osm SATA 6 Gbps, slot mPCIe, headery rozhraní GPIO a nezapomnělo se ani na starý slot PCI.

Můžeme se připravit na to, že procesory Power8 budou náročné na energii a chlazení. Už server Anandtech při srovnání s nejlepšími Intel Broadwell-E naměřil klidovou spotřebu systému s Power8 kolem 220 W, kdežto systém s Intelem měl 90 až 100 W. Výrobce plánované desky mluví o tom, že chladič by měl být běžně schopen odvádět 190 W tepla. Jeho cílem také je, aby systém podporoval běžná GPU od AMD a NVIDIA, ovšem bude také obsahovat 2D grafický čip pro ty, kteří nepotřebují 3D akceleraci.

Co se týče cen, pak systém s Talos by měl být dostupnější, ale stále nejde o žádnou láci. V rámci projektu si lze zamluvit svou desku, ale na to potřebujete přinejmenším 4100 dolarů, přičemž dle očekávání ji dostanete až v listopadu příštího roku. Jde tak o nabídku pro opravdové nadšence a profesionály, kteří dokáží výkonu procesorů Power8 využít.

Zdroj: Crowdsupply
reklama
Nejnovější články
Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C Lexar uvádí USB 3.1 flashku JumpDrive Tough, vydrží téměř 150 °C
V nabídce USB flash disků se nově objevuje vysoce odolný model JumpDrive Tough. Zvládne pracovat v mrazu i za extrémního tepla, přežije vysoký tlak a nezahanbí se ani solidními přenosovými rychlostmi až 150 MB/s.
Dnes,  aktualita, Milan Šurkala
Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa Kudrone, miniaturní dron do dlaně s podporou 4K videa
Na Indiegogo byla spuštěna kampaň na maličký dron Kudrone, jehož cena zatím jen lehce přesahuje stovku dolarů. Umí přitom natáčet i 4K videosekvence, sledovat majitele a podporuje snadnou výměnu baterií pro pokračování v natáčení.
24.3.2017,  aktualita, Milan Šurkala,  2 komentáře
Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy Platforma X399 s 16jádrovými Ryzen získává obrysy
O AMD jsme se nedávno dozvěděli, že se teprve chystá pořádně zaútočit na platformu Intel HEDT s procesory Broadwell-E, a to pomocé 16jádrových Ryzenů a platformy X399. Ta nyní už dostává přesnější obrysy.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K Dell UP3218K: 32" obr s rozlišením 8K
Dell právě vysílá na trh svůj nejnovější monitor, který je určen pro uživatele potřebující to nejvyšší dostupné rozlišení. Nenabídne totiž ani 4K, ani 5K, ale rovnou 8K čili celkově 33,2 megapixelů. Ovšem ani barvy nebudou dle všeho vůbec špatné.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek
Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver Razer zavádí svou měnu zGold a zSilver
Společnost Razer se rozhodla, že zavede vlastní virtuální měnu, a to ve snaze vytvořit "ucelenou ekonomiku pro hráče". Ti dostanou k dispozici zabezpečenou digitální peněženku zVault, kterou budou plnit mincemi zGold a zSilver.
24.3.2017,  aktualita, Jan Vítek