www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>
>

Další hrozba pro serverový Intel: OpenCAPI

Další hrozba pro serverový Intel: OpenCAPI
, , aktualita
Intel má nyní na serverovém trhu zdánlivě neochvějnou pozici, ale objevuje se stále více indicií, dle nichž by se z ní už nemusel těšit moc dlouho. Ta další se nazývá OpenCAPI, standard podporovaný velkými IT firmami a nově Googlem.
K oblíbeným
reklama
Serverový trh je aktuálně pod nadvládou Intelu a jeho technologie x86, kde sice figuruje více firem, ale žádná není dnes schopna poskytnout stejně dobrí řešení. Konkurentem je především společnost AMD, která nabídne moderní serverové procesory až v příštím roce, a tak není divu, že její kdysi slušný podíl na procesorovém trhu se aktuálně smrskl na jednomístné procentuelní zastoupení. Není to ale pouze AMD, které může Intel ohrozit, ale celá řada velkých firem jako IBM, ARM a také Google. Právě ten se rozhodl podpořit nový standard OpenCAPI, který se týká datových rozhraní. Zároveň s tím podporuje i architekturu IBM Power9, která je s OpenCAPI spojena.

Google se tak přidal do skupiny firem podporujících OpenCAPI, které bude určeno pro budoucí servery a datová centra. Je to něco podobného, jako nedávno zmíněné Gen-Z, které má řešit nedostatečný výkon dnešních pamětí RAM (nedostatečný pro serverové nasazení), a tak není divu, že většina firem podporuje oboje. Pouze Google a NVIDIA jsou mezi členy OpenCAPI ti, kteří zatím Gen-Z přehlíží.

Co se týče OpenCAPI, už dávno nejde o pouhá slova a sliby. Google již uvedl, že vyvíjí nový server, a to Zaius P9, který implementuje standard OpenCAPI.

Zaius P9 je vytvořen na míru dvou procesorů IBM Power9 "LaGrange" s 225W TDP a dále podporuje paměti DDR4 (2x 16 slotů DIMM) a komunikaci mezi samotnými procesory zajistí speciální rozhraní "X bus" o šířce 2x 30 bitů. Architektura Power9 již podporuje rozhraní PCI Express 4.0 se slušným počtem 84 linek rozdělených mezi oba procesory. Toto rozhraní by ale mělo být zcela dokončeno až v příštím roce a i samotný Power9 má v něm zažít svůj debut. Nevíme ale, kdy bude k dispozici samotný Google Zaius.

Hlavní cíl je tak jasný: zaútočit na lukrativní serverový trh a připravit Intel o co největší podíl. Co se týče NVIDIE, ta chce do projektu OpenCAPI přispět svou architekturou Pascal a dle diagramu také rozhraním NVLink, které by mělo existovat po boku samotného OpenCAPI a zajistit vysokorychlostní komunikaci s akcelerátory. Dále tu méme také AMD, které zase pravděpodobně chystá "hodit do placu" své serverové procesory Zen a v jeho případě je velice smysluplné, aby se spojilo s ostatními velkými firmami, protože je jisté, že Intel bude svou dominanci na serverovém trhu, své velké zlaté vejce, zuřivě bojovat.

Samotný Google na blogu uvedl, že je stále odhodlán podporovat "otevřenou inovaci" a dále bude spolupracovat s firmami, které chtějí využívat stejný prostředek. Tím Google v podstatě otevřeně říká, že podporuje konkurenty Intelu.

Zdroj: Google
reklama
Nejnovější články
Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice Intel vypustil na trh Xeon W-3300: 10nm CPU pro pracovní stanice
Intel se rozhodl, že na trh vypustí 10nm procesory Xeon W-3300, které představují to nejbližší, co má tato firma k dispozici na motivy High-End Desktopů (HEDT). Jedná se ovšem spíše o konkurenci pro Threadrippery Pro, i když stále jen s omezeným výkonem.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC Hot Chips 33 budou o 3D pouzdření v podání AMD, Intelu a TSMC
Uprostřed srpna proběhne konference Hot Chips 33, kde bude mezi hlavní témata patřit 3D či obecně pokročilé pouzdření počítačových čipů, a to v podání prezentujících z firem TSMC, Intel a AMD. Na co se můžeme těšit? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal NVIDIA Ada Lovelace má nabídnout podobný skok jako Maxwell - Pascal
Dobrá zpráva přichází od leakera zvaného Ulysses, který mluví o dalším slušném pokroku ve výkonu, který má předvést budoucí generace GeForce zvaná Ada Lovelace. Má jít totiž o podobný nárůst, jaký ukázal přechod z Maxwellu na Pascal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3 Thunderbolt 5 zřejmě míří k 80 Gb/s a modulaci PAM-3
Rozhraní Thunderbolt ve verzi 3 i 4 nabízí propustnost 40 Gb/s, čili v tomto ohledu mezigenerační pokrok nic nového nenabídl, ale právě vyvíjená verze Thunderbolt 5 by už díky PAM3 měla propustnost zdvojnásobit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy Astronomové nalezli exoplanetu vzdálenou 0,1 světelného roku od své hvězdy
Pokud bychom měli brát naši Sluneční soustavu jako vzor, byl by systém hvězdy COCONUTS-2 velice neobvyklý. Zahrnuje totiž velkou planetu, která obíhá daleko za hranicí, již u nás považujeme za okraj soustavy. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek