Chytrá auta se blíží, náklaďák Freightliner Inspiration Truck dostal "značky"

Chytrá auta se blíží, náklaďák Freightliner Inspiration Truck dostal "značky"
, , aktualita
Elektronika se do automobilů dostává čím dál tím více a postupně nahrazuje řidiče. Posledním počinem je nákladní auto Freightliner Inspiration Truck, které se umí samo řídit a v Nevadě jako první náklaďák dostalo i registrační značky.reklama
Počátkem letošního roku jsme se na stránkách SHW věnovali problematice chytrých aut. Uplynulo pár měsíců a máme zde nejnovější počin z této kategorie z dílen automobilky Freightliner, která patří do koncernu Daimler. Tímto dílem je nové nákladní auto Freightliner Inspiration Truck, který je prvním legálním nákladním autem, jež se může samo řídit. Dostalo totiž platnou registrační značku státu Nevada pro autonomně řízená vozidla. Připomeňme, že tyto značky už mají i např. auta od Googlu.


Freightliner Inspiration Truck


Auto je nicméně stejně jako to od Googlu stále vedeno na úrovni NHTSA Level 3, což je druhá nejvyšší úroveň. Ta tedy dovoluje autonomní řízení, ale vyžaduje přítomnost řidiče a schopnost předat mu řízení v rozumně krátkém čase. Podle Daimleru, 90 % nehod nákladních aut mají na svědomí řidiči a jejich únava v tom hraje roli zhruba osmině případů. Autonomní řízení by chtělo těmto nehodám zabránit, ostatně výrobce hovoří o tom, že řidiči při zapnutém systému autonomního řízení vykazovali o 25 % nižší ospalost. Nicméně třetí úroveň autonomního řízení i nadále nechává zodpovědnost na řidiči, takže každá případná nehoda je jeho problém.


Freightliner Inspiration Truck interiér


K udržení na silnici využívá systém radaru, stereoskopických kamer a několika dalších senzorů. Kdy se objeví první auta s NHTSA Level 4 nevyžadujících dozor řidiče, zatím ale můžeme jen odhadovat.

Zdroj: arstechnica.com, theverge.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře