Chytrý robotický oblek se dokáže naučit pohyby uživatele

Chytrý robotický oblek se dokáže naučit pohyby uživatele
, , aktualita
Společnost SRI International vyvíjí chytré robotické obleky Superflex, které se dokážou naučit pohyby svého uživatele. Tým vývojářů zároveň přichází s metodou, jak při provozu prodloužit výdrž baterie.reklama
Robotické exoskeletony mají své nesporné výhody. Kromě toho, že toho zařízení pomáhá v pohybu starým nebo nemocným, se dají exoskeletony využít ve vojenství, kde zase šetří vojáky při nošení těžkých nákladů. Robotické obleky se dají použít i v průmyslu jako podpora pro pracovníky, kteří musí zvedat a přemisťovat těžké předměty.

Své vlastní robotické exoskeletony Superflex předvedla i společnost SRI International. Nejedná se však o žádné těžké a masivní robotické podpěry těla, jako je tomu například u robotických obleků od Hyundai, které připomínají spíš robota, do kterého se člověk obleče.

Aktuální model exoskeletonu Superflex cílí na něco jiného. Jedná se o nenápadný oblek, který je především lehký a prostorově nenáročný. Hlavní výhodou tohoto robotického obleku je to, že je schopný se naučit pohyby svého majitele, a tím pádem zajistit uživateli větší svobodu pohybu. Je totiž důležité, aby se lidé cítili v obleku pohodlně, protože tento pomocný robotický exoskeleton bude díky svým kompaktním rozměrům určen na běžné a dlouhodobé používání především pro starší nebo nemocné lidi.

Informace o pohybech nositele sesbírané pomocí sady senzorů následně oblek využije k tomu, aby se zapínal v ten správný moment, takže pohyb bude jen podpořen, nikoliv pomocí exoskeletonu celou dobu veden. Tím pádem bude zajištěno i šetření baterie, takže nebude třeba mít v obleku zabudovanou velkou a těžkou baterii, což značně přispěje právě ke kompaktnosti celého modelu.

Zatím však byl představen pouze první prototyp robotického obleku Superflex, takže konečný vzhled a cena zatím ještě nejsou určeny. SRI International momentálně pracuje i na několika dalších projektech robotických obleků.

Zdroje: engadget.com, technologyreview.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek