www.svethardware.cz
>
>
>
>

Čínský superpočítač je trn v oku, Američané reagují

Čínský superpočítač je trn v oku, Američané reagují
, , aktualita
Před několika dny se čínský superpočítač Sunway TaihuLight postavil do čela TOP 500, což by nebylo nic divného, kdyby však nebyl postaven čistě na čínských procesorech. Američanům takový stav pochopitelně nevoní, a tak na sebe reakce nenechaly čekat.reklama
Sunway TaihuLight je v čele TOP 500, čili seznamu světově nejvýkonnějších superpočítačů, sotva pár dní. Založen je na více než 10 milionech jader Sunway SW26010 na 1,45 GHz, což je, jak ukazuje tabulka níže, bezprecedentní množství. Při porovnání s Tianhe-2 je také nový Sunway TaihuLight energeticky daleko efektivnější.

Američané se tak mohou obávat, a to přinejmenším o prestiž svou, jakož i svých firem jako IBM a Intel. Není tedy divu, že promptně reagují a to prostřednictvím Oak Ridge National Laboratory, která spadá pod americké Ministerstvo energetiky. Laboratoř ohlásila, že na začátku roku 2018 bude mít k dispozici nový superpočítač. Jedná se o Summit, který má nabídnout výkon až 200 PFLOPS (RPEAK) v porovnání s 125 PFLOPS nového čínského superpočítače.
servery IBM Power7


Summit bude založen na serverech IBM Power9 a GPU generace NVIDIA Volta na kartách Tesla, které budou následovat po dnešních modelech s Pascaly a také upotřebí nové rozhraní NVLink s 5 až 12x vyšší propustností v porovnání s PCI Express 3.0. Využito bude celkem 3400 uzlů a každý bude mít k dispozici přes půl terabajtu paměti (HBM + DDR4) plus 800 GB jisté stálé paměti RAM, která poslouží jako buffer a lze předpokládat, že půjde o paměti 3D XPoint od Intelu a Micronu, nebo jim něco velice podobného.

Nejen IBM a Oak Ridge však pocítili nutnost reagovat na nový čínský superpočítač. Společnost Cray také hned ohlásila své systémy Cray XC, které jsou už k dispozici společně s akcelerátory Intel Xeon Phi (Knights Landing). Společnost Cray slibuje dvojnásobný výkon oproti předchozí generaci a vedle toho představila úložný systém Sonexion 3000 Lustre, který z jednoho racku dokáže přenášet data rychlostí 100 GB/s.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek