Čipsety 100-Series pro Skylake se představují

Čipsety 100-Series pro Skylake se představují
, , aktualita
Společnost Intel poskytla nové informace o další sérii čipových sad, která bude určena pro procesory Skylake. Jde tedy o 100-Series, které najdeme na deskách vybavených novým socketem Intel LGA 1151.reklama
Intel plánuje vypustit do světa bohatou sérii čipových sad 100-Series, která se bude skládat z celkem šesti modelů, a to H110, H170, Z170, B150, Q150, Q170. Ty se budou od sebe značně lišit, na což u sad pro Haswell či Haswell Refresh a Broadwell nejsme zrovna zvyklí. Mezi hlavní rozdíly bude patřit třeba počet linek a typ rozhraní PCI Express nebo počet portů USB 3.0.
- klikněte pro zvětšení -


Každý z nových čipsetů má svého přímého předchůdce, který pochází buď ze série 8 nebo 9. Těch je totiž dohromady také šest. Nejlepším modelem se stane Z170, nástupce dnešního Z97, který získá navíc čtyři porty USB 3.0 a také velkou výhodu v podobě 20 linek rozhraní PCI Express 3.0, jak jsme už mohli zjistit z nedávné zprávy. V důsledku tak naroste propustnost z 32 Gb/s na 160 Gb/s (20 GB/s), ovšem úzkým hrdlem zde bude rozhraní DMI 3.0, které spojuje čipset s procesorem a to bude mít "pouze" 8 GB/s.


V případě procesorů se stále očekává, že ty nabídnou samy o sobě 16 linek PCI Express, které Z170 umožní konfigurovat do x16, x8/x8, nebo x8/x4/x4, čili s podporou až tří grafických karet. Všechny ostatní nové čipsety ale dovolí využít pouze jednu kartu v konfiguraci x16 a Z170 je také jediný čipset, který oficiálně bude podporovat přetaktování.
- klikněte pro zvětšení -


H110 a H170 nahradí čipsety H81 a H97, které jsou dnes poměrně rozšířené. H170 dostane oproti svému předchůdci slušnou nadílku 16 linek PCI Express 3.0 a také 8 portů USB 3.0. Sada H110 má pouze polovinu portů USB 3.0, čtyři porty SATA 6 Gbps oproti šesti a zůstane mu také šest linek PCI Express 2.0, takže v jeho případě nepůjde o velký posun oproti H81. H170 má navíc oproti H110 technologii Small Business Advantage (SBA) a podporu Rapid Storage Technology (RST) u dvou úložných zařízení pro PCIe.

Nakonec tu máme B150, Q150 a Q170, které jsou určeny spíše pro podnikové počítače, přičemž Q150 a Q170 jsou kompatibilní také se Intel Stable Image Platform Program (SIPP), zatímco Q170 je jediný čipset pro Intel vPro, a to včetně technologií Trusted Execution (TXT), Virtualization (VT) a Active Management (AMT).

Z uniklých specifikací můžeme zjistit, že Intel počítá s velkým rozšiřováním úložných zařízení pro rozhraní PCI Express, čili M.2 a možná i SATA Express. Můžeme se tedy těšit na to, co si výrobci SSD připraví pro letošní Computex, na němž by se mohly představit i příslušné základní desky s novými čipsety.

Zdroj: Hexus.net
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek