Cooler Master ukázal 3D výparníkovou komoru pro chladiče

Cooler Master ukázal 3D výparníkovou komoru pro chladiče
, , aktualita
Společnost Cooler Master, známý výrobce nejen chladičů počítačových komponent, si připravila novou technologii pro chlazení procesorů Jde o "3D Vapor Chamber" čili 3D výparníkovou komoru. O co tedy jde?reklama
Použití výparníkových komor, což jsou prostě takové heatpipe různých tvarů, není ve světě chlazení počítačových komponent nic nového. S úspěchem je používá třeba Sapphire u karet s označením Vapor-X a také Cooler Master má s nimi své zkušenosti. Však něco podobného použil již u více než dva roky starého chladiče Cooler Master TPC 800, ale v té době ještě mluvil o vertikální výparníkové komoře (Vertical Vapor Chamber).

Dle nákresu to vypadá, že 3D Vapor Chamber je v podstatě to samé, čili jedna velká zploštělá heatpipe ohnutá do písmene U, ovšem není tomu úplně tak. Jednak v případě chladiče TPC 800 hrála komora jen podružnou roli, protože seděla až v druhém "patře" nad heatpipe, na něž se tedy chladič spoléhal nejvíce. A potom 3D Vapor Chamber není ohnutá heatpipe, ale plochá výparníková komora sloužící jako základna, z níž vyrůstají připájené heatpipe.

Tento systém trošku připomíná nový typ heatpipe s krychlovou základnou, s nimiž přišla loni na Computex firma Noctua. Jenomže ta představila samostatné heatpipe, které musí využít klasickou základnu, kdežto systém Cooler Masteru pracuje jako jedna velká spojená komora, v níž by se teplo mělo rozvádět účinněji. Eliminuje se totiž jeden tepelný přechod mezi základnou a heatpipe, o což se snaží chladiče, jejichž základna je tvořena zploštělými a zbroušenými heatpipe. Ovšem takto vytvořená styčná plocha má daleko k dokonalosti, neboť i sebelepším sestavením trubic a jejich vybroušením se nezbavíme mezer mezi nimi a často taková plocha není ani rovná.

Nový systém firmy Cooler Master by navíc mohl umožnit nasázet na základnu daleko více heatpipe, než je u klasických chladičů možné. Otázka ale je, zda to bude mít vůbec nějaký efekt a smysl, zvláště když spotřeba procesorů postupem času přinejhorším stagnuje a v případě klasických desktopových CPU spíše klesá. Obávat se také můžeme toho, že spojení heatpipe se základnou bude křehké, ovšem dle Cooler Masteru můžeme očekávat, že chladiče s 3D Vapor Chamber budou stejně odolné jako klasické modely. Firma ale ještě musí dle vlastních slov zdokonalit svůj výrobní proces.

Vypadá to tedy, že vedle celohliníkového chladiče od CoolChip, v němž má Cooler Master také prsty, se na nás chystá v oblasti PC chlazení další novinka, a to je jen dobře.

Zdroj: Tom's Hardware
Nejpopulárnější chladiče
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek