Dron v USA doručil zkušební zásilku léků, letěl z lodě na pevninu

Dron v USA doručil zkušební zásilku léků, letěl z lodě na pevninu
, , aktualita
Ve Spojených státech proběhl testovací let dronu, který dostal za úkol přepravit léky a další potřebné věci z lodě na blízké pobřeží. Tato zkouška má být jedním z prvních kroků, které povedou ke standardnímu nasazení dronů po katastrofách.reklama
Drony nejsou jen malé létající stroje s kamerkou, které dokážou svého majitele sledovat a natáčet ho při jeho zážitcích. Kromě armádních účelů nachází nyní drony i velmi podstatné využití v případě nutnosti provést záchranářskou akci. Někdy jsou totiž přírodní katastrofy jako například hurikány či povodně tak ničivé, že znemožní snadný přístup i záchranářům. A tam, kde nejsou cesty, můžou v různé podobě nastoupit do akce drony. A i když jsou malé, mohou být hodně užitečné.

Je jasné, že takový dron nesundá z domu spadlý strom či nevyprostí člověka, ale může pomáhat při záchranných akcích jinak. Například existují i takové drony, které v případě nehody přiletí na místo nehody rychleji než sanitka, a mohou tak poskytnou živý videopřenos lékařům, kteří navigují okolostojící, jak mají poskytovat první pomoc. Tento způsob využití dronů už je ale nějakou dobu na světě.

Drony také mohou být užiteční v doručování různých zásilek. V New Jersey proto nedávno dron, který je součástí startupu společnosti Flirtey, doručil první lékařskou zásilku z lodi na břeh. Flirtey tuto zkoušku prováděla za přihlížení zástupců Červeného kříže a OSN. Minulý rok dron od společnosti Flirtey prováděl i cvičné doručování ve Virginii, na začátku tohoto roku byl testovací let uskutečněn i v Nevadě. Tyto testy samozřejmě musely být předem schváleny FAA.

Dron Flirtey byl vyroben pomocí technologie 3D tisku a dokáže na potřebnou dobu zajistit dodávky medikamentů na místo postižené katastrofou, protože záchranáři mají na tato místa obtížný přístup a nedostanou se na místo potřeby tak rychle. Drony však dokážou jednoduchým způsobem zajistit dodávky nutného zboží, jako jsou právě léky, jídlo nebo třeba pitná voda.

Schopnosti, které dron nedávno v New Jersey předvedl, by měly zajistit pomoc, která je potřeba při živelných katastrofách zejména v přímořských oblastech. Okolo moří totiž žije velké procento populace, a proto byl prováděn zkušební let, kdy dron doručoval z lodě a také na ní přistával. Vzdálenost, kterou při tom musel dron překonat, byla asi jeden kilometr.


Test proběhl naprosto úspěšně. Nejdříve byl dron na pobřeží naplněn potřebnými vzorky krve a dalšími vzorky, poté vzlétnul a musel přistát na lodi, jež plula po moři spolu s malou přistávací plošinou. Vzorky byly odebrány a dron byl naplněn potřebnými medikamenty a dalšími zdravotnickými potřebami, nechyběly ani tablety na čištění vody. Nakonec byl autonomní letoun vyslán opět na souš.

"Představte si budoucnost, ve které v případě přírodní katastrofy, jako byl hurikán Sandy, drony od Flirtey doručí nouzové zásoby zdravotnického materiálu, potravin a vody. Tato demonstrace pomáhá udělat tuto budoucnost realitou a posunuje nás o krok blíže tomu, aby mise od Flirtey mohly zachraňovat životy a měnit životní styl," řekl ke svému projektu Matt Sweeney, CEO společnosti Flirtey.

Autonomní letouny tedy kromě zajištění zábavy dokážou i zachraňovat lidské životy a v nadcházejících letech by se měly po USA i hojně rozšířit. Matt Sweeney však myslí i na využití zásilkových dronů pro komerční účely. Není sám, v Austrálii už se zkouší i pošta pomocí dronů.

Zdroje: 3ders.org, gizmag.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek