Dvounohý robot od AMBER Lab si vykračuje víc jako člověk

Dvounohý robot od AMBER Lab si vykračuje víc jako člověk
, , aktualita
Tým vědců z AMBER Lab zveřejnil další video se svým bipedním robotem. Ten se tentokrát na běžeckém pásu předvádí i v teniskách. K cíli vytvořit robota s plynulými pohyby jsou vědci zase o krok blíže.reklama
Vědci ještě musí ujít dlouhou cestu, aby dvounozí roboti dokázali chodit tak dobře a být i na nerovném terénu tak stabilní, jako to umí lidé. Lidský způsob chůze má určité rysy, které se vědci snaží na robotech napodobit. Aby dosáhli toho, že pohyby strojů budou skutečně plynulé a přirozené, mají však ještě co dohánět.

Tým z AMBER Lab z Georgijského technického institutu zveřejnil video, ve kterém se chlubí se svým bipedním robotem jménem DURUS, který se při chůzi snaží co nejvíce napodobovat lidské pohyby. Místo toho, aby chodidlo pokládali na podlahu rovně, jako to i sám dělal dříve, nyní nejdřív dosedne pata, pak celé chodidlo a nakonec jde vidět i mírný odraz pomocí přední části chodidla, kde jsou u lidí prsty. Chodidlo zároveň není ploché, ale klenuté, pro plynulejší chůzi jsou kotníky pružné.

Aby vše vypadalo ještě lépe, nezdráhali se vědci nasadit svému bipednímu robotovi i pár modrých tenisek a předvedli srovnání přímo s chůzí člověka, kde je vidět podobnost pohybů. Nejedná se ale o úplného a samostatného robota, který by mohl vyjít hned do terénu, pouze o trup a dvě končetiny, které na na běžeckém pásu snaží předvést své dovednosti.


Další věcí, která jde ruku v ruce s plynulostí a přirozeností chůze, je efektivnost robotových pohybů. Čím míň energie je na chůzi robota zapotřebí, tím samozřejmě lépe. A robot, který svými pohyby kopíruje nebo alespoň napodobuje pohyby lidského chodidla, je tak efektivnější.

Bipední roboti ale ještě mají rozhodně co dohánět, se svou kolébavou a nepříliš ohrabanou chůzi se s člověkem zatím zaměnit nedají. Pokroky jsou ale vidět, to dokazuje i vylepšený humanoidní robot Atlas, který je nyní mnohem šikovnější a schopnější a dokáže už i sám chodit po lese. Každé zlepšení je dalším krokem k tomu, aby chodící humanoidní roboti byli součástí našeho světa.

Hlavním cílem vědců z AMBER Lab je vyrobit opravdu přirozeného humanoidního robota, kterému nebude dělat žádný problém chůze do schodů nebo běh po náročném terénu. Vývoj robotiky v této oblasti pomůže například i v medicíně, protože budou k dispozici propracované robotické protézy.

Zdroj: phys.org

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře