ECS Z97-PK: deska ze staré školy

ECS Z97-PK: deska ze staré školy
, , aktualita
Společnost ECS si připravila novou základní desku, kterou vypustila speciálně pro výroční procesor Intel Pentium G3258 představený při příležitosti 20 let existence značky Pentium. Design desky tomu odpovídá.reklama
Na první pohled bychom desku ECS Z97-PK zařadili po bok modelů prodávaných v minulém století. Není tu žádný barevně lakovaný plošný spoj, barevné sloty a konektory nebo designově zajímavý chladič. Svým vzhledem tak tato deska připomíná modely, které byly prodávané v době prvních Pentií a i řadu let potom. Nicméně její výbava je samozřejmě moderní, a to počínaje čipovou sadou Intel Z97 , socketem LGA 1150 a podporou procesorů Haswell, Haswell Refresh a budoucích Broadwell.

ECS tedy také oslavuje 20 let existence procesorů Pentium, i když trošku pozdě. Výroční Pentium G3258 s odemčeným násobičem totiž už nějaký ten pátek je na trhu. Jeho Z97-PK je deska formátu Micro-ATX a je dle výrobce přímo určena pro přetaktování, i když tomu tedy napájení procesoru zrovna neodpovídá. Nicméně G3258 není sám o sobě zrovna moc žravý procesor, a tak pro rozumné přetaktování nebude třeba osm fází. ECS také uvádí, že funkce Key OC dokáže procesor G3258 automaticky nastavit na 4,7 GHz, což je slušný rozdíl oproti základním 3,2 GHz.

Deska je dále vybavena dvěma sloty PCI Express x16, ovšem jeden je verze 3.0 a druhý 2.0 s pouze čtyřmi linkami. Dále tu je slot PCI Express 2.0 x1. Paměti DDR3 můžeme v podobě modulů DIMM zasunout do čtyř slotů a pak tu je šestice portů SATA 6 Gbps. Zadní panel nese čtyři porty USB 2.0, dva USB 3.0, jeden PS/2 pro klávesnici či myš, obrazové D-Sub, DVI a HDMI, gigabitový ethernet a osm konektorů HD audia.

Vypadá to tedy na levnou desku určenou pro levné Pentium, které má ale díky otevřenému násobiči velký potenciál.

Zdroj: TZ ECS
Nejpopulárnější základní desky
reklama
Nejnovější články
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti NVIDIA chystá 75W GeForce GTX 1050 a 1050 Ti
Už dříve se objevily informace o chystané kartě NVIDIA GeForce GTX 1050, přičemž dnes už se můžeme podívat na očekávané specifikace také lepší verze s označením GTX 1050 Ti. Co nám tyto modely s TDP pod 75 W nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek