Exoskeleton pro nemocné, zastaví třes pacientů s Parkinsonem

Exoskeleton pro nemocné, zastaví třes pacientů s Parkinsonem
, , aktualita
Technologie exoskeletonu může být dobře použita také v medicíně např. pro pacienty s Parkinsonovou chorobou. Umělá ruka je schopná uklidnit třes daný touto zákeřnou nemocí a přiblížit pacienty zpět do běžného života.reklama
Nové technologie mohou lidem pomáhat zvládat věci, které by samy o sobě nebyly možné. Např. v Panasonicu používají exoskeletony, které umožňují lidem zvedat těžší věci s menší námahou, v medicíně dokáží pomáhat lidem, jejichž tělo už je neposlouchá tak, jak by chtěli. Na Imperial College London např. vytvořili robotickou ruku, která váží pouhých 350 gramů a je schopna uklidnit třesoucí se ruce pacientů s Parkinsonovou chorobou.


Exoskeleton


Ruka je vyrobena pomocí 3D tisku a obsahuje navíc dva servomotory, akcelerometr a gyroskop. Senzory jsou schopné rozeznat rytmický třes daný nemocí a záměrný pohyb lidské ruky. Díky těmto detekcím může působit jen proti třesu a celou ruku uklidnit. Zůstane tak pouze záměrný pohyb ruky. Prozatím je přesnost algoritmů okolo 70 % a je schopna dovolit pacientům několik základních činností.

Pacienti tedy nebudou mít problém s pitím nebo ukazováním. Vědci ale chtějí ruku dále ladit a upravit exoskeleton tak, aby lidé mohli provádět i ještě jemnější pohyby jako je třeba psaní rukou nebo na klávesnici. Přestože podobné projekty už existují, tento je zajímavý např. i tím, že má "úsporný" režim". Robotická ruka je aktivní jen na vyžádání, takže pokud pacient nepotřebuje stabilizovat, může být vypnuta a šetřit elektrickou energii. V momentě, kdy potřebuje mít ruku stabilní, exoskeleton zapne. Prozatím se jedná jen o prototyp a nikoli reálný produkt.

Zdroj: extrahw.com, spectrum.ieee.org
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR NZXT S340 Elite: skříň myslící i na VR
Na zatím nepříliš mohutnou VR vlnu se nyní snaží naskočit také společnost NZXT, která představila počítačovou skříň S340 Elite. Ta je upravena tak, abychom si na ni mohli pohodlně pověsit VR headset a také jej měli kam připojit.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7 Samsungu vybuchují i pračky a nepotřebují k tomu Note 7
Mobilní divize Samsungu má akutálně velký problém s vybuchujícími bateriemi Note 7, ovšem nyní jde i o pračky vyrobené mezi lety 2011 a 2016, které mohou představovat přinejmenším stejné riziko pro blízké osoby.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
GeForce GTX 1080 Ti přijde s 10,8 TFLOPS a 12 GB paměti GeForce GTX 1080 Ti přijde s 10,8 TFLOPS a 12 GB paměti
Už po nástupu pascalové karty TITAN X bylo jasné, že si NVIDIA někdy přichystá také její čistě herní verzi, kterou už můžeme označit za GeForce GTX 1080 Ti. Ta má dle aktuálních informací nastoupit v lednu vybavená GPU GP102.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala,  3 komentáře
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek