www.svethardware.cz
>
>
>
>

Facebook tvoří svou herní platformu, zaútočí i na Steam

Facebook tvoří svou herní platformu, zaútočí i na Steam
, , aktualita
Vypadá to, že Valve se v případě svého Steamu nemá čeho bát, neboť ta má zdánlivě neochvějné postavení mezi platformami pro distribuci her. Jenomže tak bohatá společnost jako Facebook by mohla ohrozit i takový kolos.reklama
Steam byl založen před 12 lety jako platforma pro distribuci a správu her samotné firmy Valve, ale od té doby se vyvinul ve velice oblíbenou platformu pro digitální distribuci počítačových her, kde se točí miliardy dolarů a existuje přes 125 milionů účtů. Steam má také své bezpečnostní problémy, které se snaží řešit vícestupňovým zabezpečením třeba pomocí ověřovaného přihlášení pomocí mobilní aplikace. Jde také o platformu, která běžně distribuuje hry s DRM, jako je i velice neoblíbené Denuvo, což je na jednu stranu i její slabina, které se snaží využít konkurenční GOG a pak tu máme také ještě služby jako uPlay a Origin.

Facebook se ale chce zaměřit především na dominantní Steam a vedle toho hodlá do své herní platformy zahrnout také operační systémy iOS a Android. Zatím Facebook už stačil ohlásit své partnerství s firmou Unity Technologies, která stojí za enginem Unity a s touto pomocí chce vytvořit herní platformu spojenou se sociální sítí Facebook, která poběží na mobilních zařízeních, ale i na počítačích s Mac OS X a Windows. Jak do toho spadá firma Unity Technologies? Od ní se očekává, že vyvine potřebné nástroje pro herní vývojáře, služby a integruje podporu Facebooku přímo do samotného enginu Unity.

Samotný Facebook má zkušenost s hrami, ale jde o sociální tituly jako Farmville nebo Mafia Wars, nad nimiž si řada PC či konzolových hráčů leda posměšně odfrkne. Facebook ale vývojáře takových her štědře odměňuje a uvádí, že mezi hráče takových titulů patří 650 milionů uživatelů z jeho celkové základny. Mezi ty ale pravděpodobně počítá i takové jedince, kteří některou z nabízených her sotva někdy vyzkoušeli.

Steam měl přitom štěstí, že přišel v tu pravou dobu rozmachu vysokorychlostního Internetu. Rozhodně ale neměl od začátku lehkou pozici, neboť když jej Valve představil a spojil s nástupem Half-Life 2, popudil tím velkou část své uživatelské základny. Lidé mají dodnes v paměti, jak museli čekat na to, až servery Valve ověří pravost jejich kopie a umožní ji hrát, přičemž ty zpočátku pod náporem kolabovaly. Jenomže platforma přežila a stejně jako kvůli vysokorychlostnímu internetu mizejí půjčovny a obchody s filmy či hudbou, mizí i nabídka krabicových verzí her a lidé ve Valve dokázali zachytit nástup digitální distribuce. Gabe Newell se nyní zkouší prosadit i ve světě operačních systémů pomocí Steam OS, který však zajímá jen málo lidí. Tento systém však vznikl především kvůli obavám o to, že se Microsoft pokusí Steam vystrnadit a nahradit nabídkou her přímo ve Windows Store. Tato obava má naprosto reálné základy, ovšem ke štěstí Valve je Microsoft zatím neschopný nabídnout hráčům platformu, která by se Steamu dokázala alespoň vyrovnat.

Situace je taková, že Steam je na PC pevně zakořeněn a mnoho lidí jej má za synonymum hraní PC her. Jde navíc z velké části o konzervativní uživatele, kteří si nechtějí nechat sáhnout na možnosti modifikovat hry a různě si je ladit, o čemž se může konzolistům jen zdát. Facebook tak bude muset nabídnout něco velice zajímavého, aby přetáhl lidi ze Steamu či GOGu k sobě a rozhodně by to neměly být především snahy o sběr informací o hráčích a jejich využití v cílené reklamě. Nemůžeme také zapomenout na to, že Facebook už nějaký ten pátek vlastní firmu Oculus, i když zde už vůbec není jasné, jakým způsobem toho může v rámci své herní platformy využít (tedy jinak než k rozšiřování podpory Oculus Rift mezi herními vývojáři).

Zdroj: Extremetech
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů