www.svethardware.cz
>
>
>

Falcon 9 tvrdě narazil do plovoucí plošiny a explodoval

Falcon 9 tvrdě narazil do plovoucí plošiny a explodoval
, , aktualita
Pokud by si snad někdo myslel, že z přistávacího manévru prvního stupně rakety Falcon 9 už se stala rutina, dnešek ukázal, že tomu tak rozhodně není. SpaceX tak mohla prodloužit řadu již tří úspěšných přistání, ale to této společnosti nebylo přáno.reklama
První stupeň rakety Space X Falcon 9 dokázal již třikrát za sebou úspěšně přistát na vodní plošině a celkově má společnost s jedním dalším použitým stupněm připraveny již čtyři, které mají zase vstoupit do oběhu. Ty už téměř zaplnily pronajatý hangár na Cape Canaveral, v němž je už místo jen pro jeden, jehož přistání ale bylo nyní neúspěšné. Firma tak alespoň nebude muset řešit nedostatek prostoru, i když by to jistě byl daleko příjemnější problém, než jaký skutečně nastal.

Raketa Falcon 9 včera úspěšně vynesla náklad na oběžnou dráhu a problém nastal při sestupu prvního stupně na vodní plošinu, kde měl přistát stejně jako v předchozích případech. Podívat se na to můžete třeba v tomto videu. Elon Musk však trošku žertem oznámil, že jistý problém způsobil tzv. RUD (Rapid Unscheduled Disassembly), což přeloženo z eufemističtiny a laicky řečeno znamená, že raketa sebou třískla o plošinu a velkolepě vybuchla.

Elon Musk slíbil, že brzy dodá video z této události, ale zatím si ji můžeme z popisu celkem snadno představit. Dle předběžného šetření měl selhat jeden z přistávacích motorů, který nevyvinul dostatečný tah, takže první stupeň sestoupil příliš rychle a navíc v nesprávném úhlu. To také tvrdě zasáhlo plovoucí plošinu, ale ta je na takové případy připravena, takže z kolize měla vyváznout bez znatelného poškození, i když ji tato událost ohrozila z dosavadních pokusů nejvíce.

Společnost SpaceX také již oznámila, že pracuje na tom, aby se podobná událost neopakovala. Znamená to, že v případě selhání jednoho z motorů budou ty ostatní schopny ztrátu tahu kompenzovat. Toto vylepšení bude dle očekávání aplikováno do konce tohoto roku.

Skutečný cíl mise, čili dopravit na orbitu satelity EUTELSAT 117 West B a ABS-2A, byl ale splněn bez potíží. Ve tweetu bylo dokonce ukázáno video z průběhu vypouštění druhého satelitu.Zdroj: SpaceX

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům Kostní implantáty vyrobené 3D tiskem pomohou lékařům
Tým amerických vědců z Northwestern University vyvíjí flexibilní kostní implantáty, které jsou vyráběny pomocí technologie 3D tisku. Tyto implantáty mohou pomoci například i v rozvojových zemích.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  6 komentářů
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře