www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Firmy začaly s výrobou 8Gb GDDR5 pro nové grafické karty

Firmy začaly s výrobou 8Gb GDDR5 pro nové grafické karty
, , aktualita
Nástup pamětí HBM na kartách Fury a Nano vzbudil naděje, že v příštím roce se s novými HBM 2 už setkáme na chystaných kartách běžně. Vypadá to ale, že GDDR5 budou stále standardem a HBM 2 spíše výjimkou.reklama
Společnosti produkující paměti typu DRAM, a to včetně Samsungu a Micronu, začaly s produkcí 8Gb čipů GDDR5, které tak umožní podstatně zjednodušit paměťový subsystém nových karet. Když si vezmeme takovou GeForce GTX 980 Ti, pak ta využívá 4Gb čipy, takže pro dosažení kapacity 6 GB jich potřebuje celkem 12. S novými paměťmi by to byla jen polovina. GeForce TITAN X jich dokonce potřebuje 24, aby dosáhla kapacity 12 GB.

Z prezentací týkajících se pamětí HBM 2 jsme přitom mohli mít dojem, že v příštím roce budou i mainstreamové karty jimi vybaveny, neboť se ukazovalo třeba i řešení s jedním 2GB pouzdrem HBM 2 s propustností 256 GB/s. To by pochopitelně v žádném případě nebylo vhodné ani pro dnešní výkonné karty. Nicméně výrobci DRAM s GDDR5 ještě neskončili, a to nám napovídá, že HBM 2 budou i mezi kartami chystanými na příští rok ještě v menšině.

Paměti GDDR5 tu jsou s námi již od roku 2007, kdy se objevily ještě jako 60nm čipy, ovšem ty nejmodernější jsou vyráběny 20nm procesem, díky němuž dosahují daleko větších frekvencí i nižší spotřeby. Otázka je, jak na tom v tomto ohledu budou nové 8Gb GDDR5, přičemž bychom mohli očekávat, že se jejich takt zvedne až na 8 GHz (efektivně). V takové podobě by tedy ještě mohly posloužit i výkonnějším kartám nové generace.

Pak tu jsou ale ještě paměti GDDR5X označované také jako GDDR6. Ty slibují na stejné frekvenci jako GDDR5 dvojnásobnou propustnost a dorazit mají také v příštím roce. Teoreticky by tedy nové karty mohly využít rovnou tři typy pamětí, ovšem GDDR6 mezi ně nejšpíše ještě patřit nebudou. Pravděpodobnější je, že AMD a NVIDIA pro nejvíce karet využijí nové verze GDDR5 a jen ty nejvýkonnější karty jako AMD Greenland nás potěší terabajtovou propustností pamětí HBM 2. To jsou ale všechno samozřejmě stále jen spekulace.

Zdroj: Fudzilla
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek