www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GDDR5X slibují snadné nasazení a kompatibilitu

GDDR5X slibují snadné nasazení a kompatibilitu
, , aktualita
Společnosti AMD a NVIDIA ve svých prohlášeních mluví o tom, že další generace karet využije paměti HBM2 s dosud nevídanou datovou propustností. Ovšem paměti GDDR5 by nemusely zcela ustoupit ze scény, tedy v podobě GDDR5X.reklama
Na web unikly slidy z prezentace týkající se právě pamětí GDDR5X a jejich autorem je jistý výrobce pamětí DRAM. To bude bezpochyby společnost Micron, která se snaží GDDR5X prosazovat i u JEDEC jako nový standard. O GDDR5X se už před několika dny mluvilo jako o pamětech pro některé z připravovaných karet NVIDIA Pascal, přičemž probírala se především otázka kompatibility, respektive toho, zda je bude možné s menšími úpravami v podstatě jen vyměnit za dnešní GDDR5. Je totiž zřejmé, že paměťmi budoucnosti jsou právě HBM a pamětem GDDR5 už zvoní hrana, takže verze X by byl už možná jen poslední záchvěv, i když i GDDR5X by se mohly časem zlepšit, takže jim zatím nebudeme věštit brzký konec.

Z prezentace je vidět, že GDDR5X je pouze rozšířením pro stávající standard, ne nový standard. Přibyde pouze nový režim (Ultra-High Speed), který umožní jednomu čipu GDDR5X dosáhnout datové propustnosti 10 nebo i 12 Gb/s díky 16n-prefetch a 64bitové šířce oproti 8n a 32B u starých GDDR5. To znamená, že propustnost by se zvedla na cca 700 GB/s, pokud by se tyto paměti využily na dnešních kartách s 384 či 512bitovým rozhraním. To už se pohybujeme na hodnotách mezi HBM1 a HBM2, čili v tomto ohledu by GDDR5X byly vhodné i pro budoucí vyšší mainstream, pokud tedy hi-end využije HBM2 s 1 TB/s. Nicméně dle prezentace je v možnostech GDDR5X dosáhnout až na 16 Gb/s, čímž by se mohly přiblížit k nějakým 900 GB/s celkové propustnosti.

Fyzické rozhraní, tedy paměťová sběrnice, má zůstat netknuté a nezmění se ani způsob komunikace a protokoly. Dalším důležitým tématem byla ale spotřeba nových GDDR5X. Paměti HBM mají totiž díky svým nízkým pracovním frekvencím tu důležitou výhodu, že mají i nízkou spotřebu a ušetřená energie může být využita ve prospěch GPU, což znamená vyšší výkon. GDDR5X ale slibují snížení napájecího napětí z 1,5 V na 1,35 V, čili budou oproti GDDR5 i úspornější.

Dle prezentace by tedy nasazení GDDR5X vyžadovalo pouze menší úpravy v stávajících paměťových kontrolerech v grafických čipech. Je ale otázka, zda a na jakých kartách AMD a NVIDIA takové paměti využije. Již se objevily fámy, že to budou některé karty s NVIDIA Pascal a VR Zone uvádí, že AMD o tom přinejmenším uvažuje. Záleží také na tom, jakým způsobem chtějí tyto firmy dostat své nové karty na trh, zda postupně jako v případě NVIDIA Maxwell nebo hromadně jako v případě AMD Radeon série 300. Strategie firmy NVIDIA by zajistila potřebný čas, protože lze předpokládat, že nejdříve přijdou na trh výkonné karty Pascal a mainstream nastoupí až později. Dle Micronu mají totiž nové GDDR5X dorazit na trh až někdy v druhé polovině příštího roku.

Zdroj: VR Zone
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře