www.svethardware.cz
>
>
>

Francie uvažuje o blokování Toru a volných Wi-Fi hotspotů

Francie uvažuje o blokování Toru a volných Wi-Fi hotspotů
, , aktualita
Teroristické útoky z posledních týdnů umožnily politikům zostřit rétoriku proti nekontrolovanému přístupu k Internetu i službám, které nám na síti zajistí anonymitu. Nyní jde tak i o volně přístupné Wi-Fi hotspoty a software Tor.reklama
Dnes jsme tedy již psali v souvislosti s terorismem o sociálních médiích a nyní jde o samotné připojení a anonymizační software a služby. O kyberprostoru se dnes více než kde jinde mluví o Francii, kde tak může regulace přístupu k Internetu a kontrola ze strany vládních úřadů za chvíli zajít dále než v kterékoliv jiné demokratické zemi.

Nové informace přinesl francouzský deník Le Monde, který tvrdí, že se mu podařilo získat vládní dokumenty. V nich se píše o připravovaných zákonech, které by mohly vstoupit v platnost již od samotného začátku nového roku. Francouzská vláda tedy ještě nic oficiálního neoznámila, ale dle Le Monde by v případě ohrožení měly být ihned vypnuty veřejné Wi-Fi hotspoty a také by mělo být zakázáno využití prohlížeče Tor. Otázka je, jakým způsobem by chtěla francouzská vláda dosáhnout toho, aby občané nemohli Tor využívat.

Záměr je ale jasný. Úřady chtějí mít možnost sledovat podezřelé osoby, což jim veřejné Wi-Fi hotspoty a Tor značně ztěžují. Nyní se ale diskutuje ne o samotném záměru, ale především o způsobu jeho prosazení. Však těžko bude někdo zakazovat anonymní prohlížeč Tor, když kvůli němu ani nebude patrné, že jej někdo vůbec využívá. Mluví se tak o tom, že by mělo být znesnadněno samotné získání tohoto softwaru, ale to jsou poněkud naivní představy. Takové snahy by mohly být na druhou stranu i kontraproduktivní, neboť na veřejných Wi-Fi budou takto blokováni všichni bez rozdílu, i když ve světě rozvinutých mobilních sítí nejde o nic zásadního.

Vedle toho všeho má francouzská vláda uvažovat také o blokování webových stránek, jejichž obsah byl posouzen jako závadný. Jinými slovy jde o cenzuru stránek spojených s terorismem a extremismem. Uvidíme tedy, co se z toho nakonec vyvine a jaká opatření budou ve Francii nakonec přijata.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější access pointy a routery
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře