www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Fujitsu buduje superpočítač na ARMu

Fujitsu buduje superpočítač na ARMu
, , aktualita
Momentálně jsou všechny superpočítače vybudované na procesorové platformě x86, do budoucna by se to ale mohlo změnit. Fujitsu již plánuje první superpočítač postavený na ARMv8, tedy v podstatě na procesorech z telefonů.reklama
Všechny z nejvýkonnějších 500 superpočítačů běží na platformě x86, do budoucna se však rýsuje alternativa v podobě platformy ARMu. Ta je oproti běžným procesorům hlavně efektivnější, pokud jde o poměr výkonu ke spotřebě.

A právě spotřeba energie je pro Fujitsu stěžejní, superpočítače fungují nepřetržitě, ale možná ani nejde tak o cenu za elektřinu jako o chlazení. Méně produkovaného tepla ušetří jednak další energii za chlazení, ale ušetří i místo.

Fujitsu má momentálně 5. nejvýkonnější superpočítač s výkonem 10,5 PFLOP a spotřebou 12MW. Pro porovnání nejvýkonnější superpočítač Sunway TaihuLight má výkon 93 PFLOPS a spotřebu 15,3 MW. Superpočítač na platformě ARMu by měl mít výkon až 1.000 PFLOPS a měl by být v provozu od roku 2020, bohužel Fujitsu neuvádí plánovanou spotřebu, což by bylo zajímavé porovnání.

Na platformě ARMv8 momentálně funguje většina mobilních procesorů, jsou to ty s jádry Cortex-A53, Cortex-A57 a Cortex-A72. Další jádra sice byla představena, ale zatím nejsou nasazována. Tato architektura používá 64bitové instrukce a všimněte si, že všechny mobilní procesory patří do rodiny Cortex-A, existuje ještě Cortex-R a Cortex-M, ale ty fungují na 32bitových instrukcích. Vzhledem k tomu, že nový superpočítač má být 64bitový, bude postaven na platformě ARMv8-A, nebo ARMv8.1-A. Nezapomeňte se podívat na náš velký přehled procesorových jader Cortex od ARMu.

Zdroj: Fudzilla
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře