www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

GeForce GTX 1060: 256bitová sběrnice s GP106?

GeForce GTX 1060: 256bitová sběrnice s GP106?
, , aktualita
V těchto dnech se probírá především dvojice nástupců karet GeForce GTX 980 a 970, ovšem je jasné, že NVIDIA si přichystá také slabší modely a z nich nejdříve očekáváme nástupce GeForce GTX 960. Ten byl nyní spatřen v pohybu.reklama
Grafická karta GeForce GTX 1060 už byla jednou naším tématem, když se objevily informace o jejím čipu GP106. Ten by se mohl stát přímým konkurentem pro karty AMD s GPU Polaris 10, ovšem na rozdíl od nich nelze očekávat, že by byla GTX 1060 představena v krátké době. Pokud by NVIDIA měla zachovat dosavadní strategii, pak by GeForce GTX 1060 měly stát o něco málo více než původní GTX 960, které mají stanovenou cenu 200 USD a u nás se dají aktuálně koupit za 4900 Kč s DPH (2GB verze) a 5500 Kč (4GB verze). Můžeme odhadovat, že GTX 1060 přijde na 250 USD a budou vybaveny nejspíše 4 GB paměti a pak by se jejich cena mohla pohybovat kolem 7000 Kč s daní. To jsou ale samozřejmě jen dohady a odhady.

Lidé se zálibou ve sledování výpisů serveru Zauba, které často obsahují zajímavé informace o prototypech hardwaru v pohybu, odhalili právě karty s čipem GP106. V záznamu je přitom jasně uvedeno, že ty jsou vybaveny 256bitovým rozhraním, což by byl velice slušný skok od 128bitového rozhraní na kartách GTX 960.

Bezpochyby by šlo o rozhraní určené pro paměti GDDR5, které by ani nemusely být přítomny v nejmodernější podobě s propustností 8 Gb/s. Bohatě by postačily 7Gb/s moduly použité u stále ještě aktuální generace. Pak by se mohla GTX 1060 těšit z dvojnásobné propustnosti své předchůdkyně, a to 224 GB/s, což se rovná propustnosti modelu GeForce GTX 980. Možná by pak mohlo mít smysl GeForce GTX 1060 vybavit 8 GB paměti, ale to může NVIDIA konec konců nechat na volbě svých AIB partnerů a sama vydat jen 4GB referenční verzi.

O samotném GPU GP106 toho v současné době mnoho nevíme. Pochopitelně že půjde o 16nm GPU vyráběné firmou TSMC a dle již známé koláže se odhaduje, že bude mít plochu o velikosti cca 200 mm čtverečných. Takové GPU by mohlo mít 1280 CUDA jader, čili pět SM (Streaming Multiprocessor) po 256 CUDA jádrech.

Ve spojení s očekávaným navýšením taktů by taková karta mohla nabídnout výkon blízký modelu GTX 980, díky čemuž bychom si na ní zahráli moderní hry i v rozlišení 2560 x 1440. GeForce GTX 980 dosahuje 4,6 TFLOPS a dle velice střízlivých odhadů by GTX 1060 měla dosáhnout alespoň přes 4 TFLOPS, spíše více, a tak by dosažení výkonu GTX 980 neměl být s přetaktováním karty vůbec žádný problém. Nehledě na to, že pro VR hraní je zapotřebí karta o výkonu alespoň 3,5 TFLOPS, takže by tu byla další karta vhodná pro první generaci headsetů.

Uvidíme ale asi až na podzim, co GeForce GTX 1060 či další slabší Pascaly nakonec opravdu nabídnou.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek